Radio Mrežnica
Podijeli

30 godina GSS-a Karlovac

Kroz stanicu je prošlo 49 članova, a danas, i dalje volonterski, radi 26 spašavatelja od čega tri žene, dok su trojica članovi GSS-a od samoga početka – Dubravko Butala, Vladimir Furač i Dragutin Tropčić koji su ujedno i osnivači stanice. A broj akcija, u kojima osim ljudima pomažu i životinjama, iz godine u godinu raste.

‘Prošle godine su bile 74 intervencije, godinu prije 67, a prethodnih godina nešto manje oko 40’, kaže pročelnik Stanice Karlovac Zlatko Balaš.

Biti gorski spašavatelj prije je bilo puno lakše, tek tu i tamo koja intervencija na godinu. Međutim, donošenjem zakona o Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja to se promijenilo.

‘U prvih dvadeset godina sve zajedno akcija je manje nego što je bilo prošle godine’, dodaje Balaš.

U GSS se ulazi samo na preporuku članova

Spašavanje je članovima gorske službe hobi, jer svi uglavnom rade neke druge poslove. Za ljudima i životinjama tragaju bez novčane naknade, a najveće im je zadovoljstvo kad posao uspješno obave.

‘Ono zadovoljstvo nakon što se pronađe osoba, spasi, nakon što mu se pruži sva medicinska pomoć… kad smo jarića izvukli iz jame… nema te sreće koju nešto može nadoknaditi’,  kaže, članica karlovačkog GSS-a dr. Maja Grba – Bujević, inače i ravanteljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu i mapominje da obuka za spašavatelje nije jednostavna – zahtjevna je i dugotrajna. Isto tako, dodaje Balaš, ‘u GSS ne može ući bilo tko’.

‘Ulazak u stanicu ide na preporuku barem dva spašavatelja, ali ono što je najbitnije da bi čovjek ušao to je motiv. Znači njegov motiv da stvarno želi pomoći drugima, da želi raditi za dobrobit drugih, to je najbitnije!’, naglasio je Balaš.

Presjek svog 30-godišnjeg rada, karlovački GSS prikazat će Karlovčanima ove subote u 12 sati u Zorin domu.