Podsjeća da je iznimno važno bilo osloboditi Bosiljevo, što se i dogodilo na današnji dan 1944.
– Slovenske brigade, a bile su to Cankarjeva brigada i XII. brigada XV. slovenske divizije su 29. i 30. lipnja 1944. godine vodile borbu za Bosiljevo i uspjele ga osloboditi. To je bilo bitno; bila je to prolazna točka na relaciji Slovenija-Hrvatska-Bosna, pa onda Žumberak za Liku i Kordun, jer je taj garnizon onemogućavao slobodno kretanje, pa je odlučeno da slovenska divizija oslobodi Bosiljevo. XII. primorsko-goranska i II. karlovački partizanski odred osiguravali su taj napad, od Karlovca, Rijeke, Ogulina… To je događaj koji obilježavamo svake godine – podsjetio je Jendrašic.
Na obilježavanje će doći borci sa slovenske i hrvatske strane, a hoće li se odazvati i predstavnici ovdašnjih vlasti, tek će se vidjeti. Do sada to nije bio slučaj.
– Pozvali smo predstavnike Županije, gradova, općina, a tko će od njih doći, vidjet ćemo. Prijašnjih godina predstavnici općine Bosiljevo niti jednom nisu prisustvovali obilježavanju obljetnice oslobođenja Bosiljeva. Načelnik Josip Korenić nije dolazio, a mi smo i sada poslali pozivnicu i bit će mi drago ako ove godine dođe, obzirom na odnos u samom vrhu države. Predsjednik Sabora, predsjednik Vlade i predsjednik Mesić sudjeluju, pokrovitelji su proslava, dolaze, drže govore, pozdravljaju nas, međutim, to na ovim prostorima karlovačkim nije slučaj – rekao je Martin Jendrašic.
Današnja obljetnica bit će obilježena skromno: polaganjem vijenaca u Bosiljevu te druženjem u Prilišću, s grahom za ručak. Za ovaj je događaj Karlovačka županija izdvojila tisuću kuna, pa veći dio troškova snosi sama udruga.