– Odluka je takva zato jer se smatra da se odluka o izračunu i visini osnovice za izračun plaće treba primjenjivati za jednu godinu jer potpisujemo kolektivni ugovor na rok od jedne godine. Prema tome, o plaćama za 2009. godinu razgovarat će se kad za to dođe vrijeme – pojasnila je gradonačelnica Biserka Vranić.
20-ero zaposlenih u “Zvončiću” tako će, s prvim danom nove godine, osnovicu plaće imati 5.108 kuna.
– Ugovorena osnovica za obračun plaće djelatnicima ne može biti manja od osnovice za izračun za državne službenike i namještenike. Visina osnovice za izračun plaće za 2008. godinu uvećava se za planiranih 6% i sada iznosi 5.108,84 kuna i primjenjuje se od 1. siječnja 2008. godine – kazala je Vranić.
Plaću su, podsjetimo, na svoju ruku, prije 2 mjeseca, zaposlenici vrtića podigli sami, ali je Poglavarstvo tada odbilo dati suglasnost, pa je povećanje stopirano.
– Ona najava povećaja bila je bez zakonske podloge. Vlada nije utvrdila osnovicu, a aneks je napravljen za nekoliko godina unaprijed, što smo smatrali da nema nikakve svrhe jer bi se time u nepovoljan položaj stavili ostali korisnici proračuna koji ne bi imali ništa zagarantirano, osim vrtića – naglasila je gradonačelnica.