Gradski vijećnici trebali bi biti na usluzi građanima
Na predavanju su uglavnom bila “nova” lica iz vijeća, formiranog prije nekoliko mjeseci
Što to zapravo znači biti gradski vijećnik, koja im je uloga i što bi trebali znati, te svakako da budu na usluzi građanima, sve to učili su danas dugoreški gradski vijećnici i predstavnici mjesnih odbora.
Točnije, dio njih, jer onih starijih koji se valjda smatraju i iskusnijima pa im ovakva naobrazba ne treba, nije bilo, već su u vijećnici uglavnom bila nova lica izabrana u vijeće na zadnjim izborima.
Poučavala ih je Dragica Kemeter, pročelnica Uprave Grada Čakovca koja je kroz Udrugu gradova i dobila zadatak vijećnicima diljem zemlje približavati njihovu ulogu u političkom životu.
Ljudi su nezainteresirani dok neka usluga ne poskupi
Jedan od većih problema kojeg je uočila jest nezainteresiranost ljudi za ono što se događa, bilo mladih, bilo starijih. – Ljudi obično reagiraju kad se digne cijena nekoj usluzi, a dotad uopće ne sudjeluju, ne pitaju, ne reagiraju, kaže Kemeter. Dodatni problem kojeg je danas uočila jest i to što su se mladi potužili na komunikaciju.
– Nekako sam primjetila dosad da je najviše problema u komunikaciji mladih sa vijećnicima i čelništvom grada. Zato se provode obuke da mladi kao u ovom slučaju, iz Savjeta mladih, shvate da mogu puno napraviti svojim idejama i savjetima. Oni sredstva nemaju, ali mogu činiti nešto. Ovdje su se žalili da ne postoji zainteresiranost mladih, a i sami mladi bi se trebali više angažirati, objašnjava.[sound link=”http://mreznica.loc/wp-content/uploads/2017/10/predavanje-1.mp3″]
Vijećnici bi pak trebali shvatiti da su tu samo zbog građana i da bi im građani trebali biti prvi na pameti, objašnjava predavačica. Vijećnici su izabrani većinom sa stranačkih lista i mnogi od njih prije vijeća dobivaju “stranačka” pitanja, pa tako oni vladajući uglavnom imaju pitanja afirmativnog karaktera, dok opozicija radi suprotno.
– Građani i njihov interes trebali bi biti na prvom mjestu, objasnila je Kemeter.