U noći sa subote na nedjelju policija u lovu na pijane i drogirane vozače
U prometu je evidentiran sve veći prometnih nesreća koje su izazvali oni pijani za volanom
S ciljem povećanja razine sigurnosti u prometu i sprječavanja činjenja prometnih prekršaja, prvenstveno nadzora vozača koji upravljaju vozilima pod utjecajem alkohola i/ili droga, policija će na karlovačkom području, u noći s 11. na 12. siječnja, provoditi pojačani nadzor u prometu.
Razlog tome su i loši statistički podaci prema kojima je na karlovačkom području tijekom 2024. godine u odnosu na 2023. godinu evidentirano je smanjene broja sudionika u prometnim nesrećama pod utjecajem alkohola za 13,2% (2024. godine 341 sudionik, 2023. godine 393).
No evidentirano je povećanje broja prometnih nesreća u kojima su počinitelji bili pod utjecajem alkohola za 12,8% (2024. godine 150 prometnih nesreća, 2023. godine 133) te povećanje broja stradalih osoba u prometnim nesrećama pod utjecajem alkohola za 13% (2024. godine 78 osobe, 2023. godine 69).
Upravljanje vozilom pod utjecajem alkohola i droga težak je prekršaj, a novčane kazne rastu ovisno o izmjerenoj količini alkohola u krvi pa su kazne u rasponu od 90 do 2650 eura, a za razinu alkohola iznad 1,5 promila propisana je i kazna zatvora u trajanju do 60 dana.
L. Grčić