Dogodilo se to u središnjici karlovačkog HDZ-a, na sastanku na koji su pozvani svi direktori i ravnatelji, bez obzira na stranačku pripadnost.
"Ne radi se o spinu", kaže predsjednik karlovačkog HDZ-a Damir Mandić koji je i sam potpisao ostavku. "Radi se o simboličnom, ali moralnom činu", naglašava.
"S tim činom je gradonačelnik htio pokazati da je on svjestan svog posla i svoje odgovornosti i isto tako je pozvao sve one kojima ‘rukovodi’ da učine isto. Rekao sam da je građanska, politička i moralana odgovornost pred nama svima i da se svakodnevno moramo propitivati kako radimo svoj posao. Naime, postoji jedan problem političke odgovornosti gdje su ‘vlastodršci’ odgovorni za sve. Ipak, mislim da bi svijest svih trebala biti ista i da bi jedan direktor ili ravnatelj ili proelnik, trebali biti svjesni da je 3600 ljudi na Zavodu za zapošljavanje i njihov problem, a ne samo problem gradonačelnika ili predsjednika HDZ-a", pojasnio je Mandić.
Na ovakav način preuzimanja moralne odgovornosti za posao koji obavljaju neki su pristali, no bilo je i onih koji nisu.
"Svima je bilo ponuđeno, neki su potpisali, neki ne. Mali jedan broj nije, ali ne bi govorio o imenima jer to je njihova slobodan izbor i slobodna volja. I dalje stojim kod toga da svi mi koji imamo rukovodeće pozicije se ne možemo začahuriti u neki svoj prostor i samo iz te perspektive gledati svijet. Mislim da se moramo svi zajedno uprijeti prema istome cilju. Zato smo i organizirali sastanak na ovoj razini, da su svi zajedno. Kako će to tko shvatiti, mi na to ne možemo utjecati. Netko će se s ovim malo ismijavati, netko će shvatiti ozbiljno, ali poruka koju smo odaslali mislim da je jasna", naglašava Mandić.
Na naše pitanje, hoće li se ove kuvertirane ostavke aktivirati u slučaju nekih nepravilnosti ili lošeg rada direktora i ravnatelja, Mandić naglašava da je nasuprot ovih ostavki zakon.
"Zakon kaže što i kako se treba postupati, ali što se tiče kvalitete rada mislim da ove ostavke nose jednu moralnu dimenziju odgovornosti i o kome god da se radilo on je toga svjestan", kaže Mandić.