Radio Mrežnica
Podijeli

Parkiranje ‘po HSLS-u’ vraća život u Zvijezdu

Naime, Dragutin Belavić smatra kako je upravo nedostatak parkiranih mjesta – bilo pod naplatom ili bez naplate – osnovni razlog što u staru gradsku jezgru ne dolazi više ljudi što je pak rezultiralo zatvaranjem trgovina.

Mjesta za parkiranje zauzimaju oni koji u Zvijezdi rade zbog čega oni koji dolaze samo na kratko ne mogu pronaći mjesto, pojašnjava.

–  Smatramo da taj dio ljudi koji radi u Zvijezdi koristi upravo ta parkirališna mjesta i zatvara mogućnost dolasku ljudi sa strane. Tu smo htjeli predložiti kako da oni koji rade u Zvijezdi ne blokiraju one koji žele nešto obaviti, kaže Belavić.

Gradu predlažu da inicira izgradnju podzemne garaže po uzoru na Varaždin gdje je koštala 65 milijuna kuna. Taj projekt je ostvariv preko europskih fondova, naglašava Belavić.

– Velika je to investicija, ali tu su EU fondovi i velika sredstva su određena za Hrvatsku.

Svi oni koji u Zvijezdi rade, poput djelatnika u Gradskoj upravi ili imaju povlaštene godišnje karte tj. besplatno parkiranje, ne bi imali pravo parkiranja u prvoj zoni. Za njihove automobile Belavić predlaže uređenje alternativnog prostora.

– U Vatrogasnoj cesti na Gazi moguće je osigurati dodatno parkiralište, iza vatrogasnog doma. To je površina koja i sada služi za parkiranje, ali kada bi se uredila bila bi za one koji rade u Zvijezdi da na tom mjestu ostave svoje automobile, kaže Belavić.

Parkiranje bi se, prema HSLS-ovom prijedlogu naplaćivalo od 7 do 17 sati i to po tri različite cijene – ovisno o zoni parkiranja.

– U prvoj zoni 4 kune, izvan Zvijezde 5 kuna te na Baniji, u trećoj zoni, 3 kune. Vikendom ne bi bilo naplate i predlažemo da se uvede plaćanja pola sata parkiranja, dodaje Belavić.

Osim parkiranja, HSLS će Gradu predložiti osnivanje kluba za mlade u Radićevoj ulici, u zgradi nekad kultne pivnice Putnik. Robert Pajić, voditelj karlovačkog Big Benda kaže da brojni građani, ne samo mladi žude za mjestom u kojem će moći slušati npr. jazz i imati mjesto za ples.

– To je početak Radićeve. Tu bi se mogle održavati svakakvi seminrai i plesnjaci navečer, mogla bi se urediti slušaona… da se djeci proširi spektar glazbene kulture. To je zamišljeno kao klub gdje neće biti cigareta, alkohola već gdje će mladi slušati drugi vrstu glazbe, gdje će učiti plesati…, rekli su Pajić i Belavić.

Iako se, po njihovim saznanjima radi o gradskom prostoru, Putnik to ipak nije jer postoji još nekoliko privatnih suvlasnika.

Portal Radio-Mrežnica unaprijedio je politiku privatnosti i korištenja takozvanih cookiesa, u skladu s novom europskom regulativom. Cookiese koristimo kako bismo mogli pružati našu online uslugu, analizirati korištenje sadržaja, nuditi oglašivačka rješenja, kao i za ostale funkcionalnosti koje ne bismo mogli pružati bez cookiesa. Daljnjim korištenjem ovog portala pristajete na korištenje cookiesa. Ovdje možete saznati više na Prihvati Čitaj više