Radio Mrežnica
Podijeli

Sezona gripe pred završetkom

Ukupno je do sad gripu dobilo 448 građana odnosno toliko je prijavljenih, kaže epidemiolog županijskog Zavoda za javno zdravstvo dr. Zvonko Anušić. – To je sa 11. tjednom praćenja gripe, prijava oboljenja od gripe s tim da je da je u zadnja dva tjedna trend prijavljivanaj u žestokom opadanju. Prije je bilo po 140 i više ljudi, a sada u zadnja dva tjedna imamo 40 odnosno 42 prijavljena oboljela od gripe. To znači da je gripa prošla svoj vrhunac, dodaje.

U odnosu na prijašnje sezone gripe, ovogodišnja će biti jedna od blažih. – U odnosu na lani, ukupno je bilo 1450 oboljelih na završetku sezone, a sada pred Uskrs imamo 448. Ovo je dobar pokazatelj da je puno slabija gripa, kaže dr. Anušić.

Na pitanje koji je tip virusa prevladavao, pojašnjava kako je u početku bila gripa tipa A u kojoj je i svinjska gripa, ali da sada prevladava tip B gripe. Razlike za oboljele nema – simptomi i manifestacija bolesti obiju gripa je ista i ono što je još važnije jedna osoba u istoj sezoni ne može oboljeti od oba tipa virusa. Također, kad osoba jednom preboli gripu, organizam stvara imunitet i ne može oboljeti drugi puta u istoj sezoni.

– Gripa je ono što se dokaže da je gripa, a sve ovo drugo može nalikovati na gripu, ali gripa nije.

Završetak vladavine gripe očekuje se sredinom travnja. Tada se, očekuje dr. Anušić, više ne bi trebalo biti prijava oboljenja.

Portal Radio-Mrežnica unaprijedio je politiku privatnosti i korištenja takozvanih cookiesa, u skladu s novom europskom regulativom. Cookiese koristimo kako bismo mogli pružati našu online uslugu, analizirati korištenje sadržaja, nuditi oglašivačka rješenja, kao i za ostale funkcionalnosti koje ne bismo mogli pružati bez cookiesa. Daljnjim korištenjem ovog portala pristajete na korištenje cookiesa. Ovdje možete saznati više na Prihvati Čitaj više