Radio Mrežnica
Podijeli

“Hrvatska je sigurnija od Belgije”

– Atmosfera je napeta, ljudi su vrlo uplašeni, stanje pripravnosti je na razini 4 što znači da se očekuju novi teroristički napadi, možda u idućim danima. Nadam se da ih neće biti, ali to nitko ne može sa sigurnošću reći, kaže Vautmans za RM.

Stanje se još nije normaliziralo

U vrijeme napada, kaže Filip, bio je na putu prema Bruxellessu. Kad je na radiju čuo što se događa i upozorenje da se ne ulazi u grad, okrenuo se natrag. Nakon toga sve su autoceste prema glavnom gradu bile zatvorene.
Niti danas u Bruxellesu se stanje nije normaliziralo.

– Područje oko aerodroma je i dalje zatvoreno. Podzemna željeznica je ponovno otvorena, ali ne i u Maelbeeku gdje je bila druga eksplozija. Vlasnici četiri do pet tisuća automobila parkiranih na aerodromu, još uvijek ne mogu do svojih vozila jer se i dalje istražuju mogućnosti novih eksplozija, kaže Vautmans.

Hrvatska je puno sigurnija od Belgije

Hrvatska je, naglašava puno sigurnija zemlja od Belgije, sada pogotovo.

– Mislim da Hrvatska neće biti žrtva ovakve vrste terorizma jer sam primjetio da ste sposobni primiti veliki broj izbjeglica i brinuti se o njima, a s druge strane, imate sistem kako se riješiti onih koji imaju loše namjere. U Bruxellesu greška je napravljena prije puno godina kada je bilo moguće doći u Belgiju i dobiti papire i ljudima s lošim namjerama. To je sada loše za brojne muslimane koji imaju dobre namjere i koji doista trebaju pomoć poput Sirijaca ili Iračana, dodaje Vautmans.

Greška je napravljena pred puno godina, danas u nekim kvartovima vlada jedna kultura

Bruxelles je multikulturalan grad, međutim, u nekoliko gradskih četvrti to već duže vrijeme nije.

– Područja poput Molenbeeka, Schaerbeeka, Anderlechta… više nisu multikulturalna već ih je u svoje ruke doslovno preuzela jedna kultura. Ono što je u tome loše jest što tu žive ljudi loših namjera i oni svim muslimanima na planeti daju lošu reputaciju, što je također krivo. Ali, sada Belgijanci, Francuzi, Englezi ovdje postaju vrlo sumnjičavi prema svim muslimanima, međutim to neće rješiti problem s teroristima, naglašava Filip.

Neće se Europa lako "očistiti" loših elemenata

Po njegovu mišljenju, Europa se neće tako skoro niti tako lako ‘očistiti od loših elemenata’ u društvu. Trebat će joj nekoliko mjeseci, ako ne i godina.

– Sigurnosne službe iz cijele Europe trebaju početi surađivati kako bi se riješili ‘loših elemenata’. Sve dok to nisu u stanju problem će ostati, dodaje.

Filip se u Karlovac, u kojem živi par godina i gdje je oženjen Karlovčankom, vraća ovaj vikend. Putovat će automobilomjer putovanje zrakoplovom trenutno nije opcija’.

Portal Radio-Mrežnica unaprijedio je politiku privatnosti i korištenja takozvanih cookiesa, u skladu s novom europskom regulativom. Cookiese koristimo kako bismo mogli pružati našu online uslugu, analizirati korištenje sadržaja, nuditi oglašivačka rješenja, kao i za ostale funkcionalnosti koje ne bismo mogli pružati bez cookiesa. Daljnjim korištenjem ovog portala pristajete na korištenje cookiesa. Ovdje možete saznati više na Prihvati Čitaj više