Radio Mrežnica
Podijeli

‘Nadzorne kamere su za edukaciju roditelja’

Radi se o kamerama u kabinetima u kojima terapeuti rade s djecom – s njih 114 koliko ih trenutno u Zvončićima prolazi neku od terapija.

Kamerama primarna funkcija nije nadziranje djelatnika, veće edukacija roditelja, naglasila je pomoćnica ministrice socijalne politike i mladih Maja Vučinić Knežević.

– Roditelj može pratiti na koji način sa djetetom treba raditi što je izuzetno važno jer terapeuti ne mogu raditi s djetetom stalno. Izuzetno je važno da kada su sami s djetetom rade upravo po metodama kojima se radi, kaže Vučinić Knežević.

Potvrdila je to i majka koja svoju djevojčicu u Zvončiće dovozi iz Ravne Gore.

– Sad mi je puno lakše jer vidim što djelatnici rade i onda to mogu primjeniti kod kuće, kaže.

Stručni prvostupnik radne terapije Josip Jojić kaže kako da se na kamere brzo naviknuo, a to što roditelji mogu pratiti njegov rad smatra vrlo korisnim.

– Dijete ne zna da ga roditelj gleda i onda on pokazuje sebe u pravom svjetlu. Kad bi roditelj u terapiji dijete bi bilo sasvim drugačije, plakali bi i tražili podršku od roditelja i onda ne možemo dobiti prave rezulate. Ovako roditelji ih gledaju, djeca to ne znaju i pokazuju se u pravom svjetlu, napominje Jojić.

Nadzorni sustav koštao je 15 tisuća kuna i financiran je iz trogodišnjeg programa kojeg Zvončići provode, a kojeg financira ministarstvo socijalne politike i mladih.

Predsjednica udruge Snježana Čop poručila je da se na ovakav način vraća i povjerenje roditelja u stručnjake koje je kod nekih izgubljeno zbog pojedinih slučajeva poput onoga na Goljaku. Koliko je ovakvih nadzornih sustava postavljeno, pomoćnica ministrice Vučinić – Knežević ne zna.  – Ali sigurno da je postavljeno dosta kamera odnosno bit će ih sigurno sve više i to ne samo iz edukativne svrhe nego na žalost, i iz te jedne potrebe da ljudi koji su u svom životu odlučili raditi s jednom vrlo kompleksom populacijom moraju znati da uvijek, u svakom trenutku moraju biti naoružani velikim strpljenje, naglasila je.

A što se tiče Dana svjesnosti o autizmu, on se u svijetu obilježava deveti puta. U Hrvatskoj, pretpostavlja se ima 12 tisuća autistične djece. U Karlovačkoj županiji u prosjeku se godišnje rodi 1000 djece s autizimom (800 u Karlovcu, 200 u Ogulinu). Broj se povećava, a ono što savjetuje predsjednica Udruge Zvončići Čop, koja je i sama majka djeteta s autizmom, je da se reagira što prije i nikako ne čeka kretanje u školu.

– Znamo što je rana intervencija, a i stručnjaci su dokazali da se može ublažiti sama teškoća iz spektra autizma od 70 do 92 posto. To želimo poručiti roditeljima – ne bojte se, ne strahujte. Ako vam dijete ima malo odstupanja dođite kod nas, pregledajte ga ili to učinite bilo gdje u vašoj okolini gdje možete. Samo to učinite što prije, naglasila je Čop.

Portal Radio-Mrežnica unaprijedio je politiku privatnosti i korištenja takozvanih cookiesa, u skladu s novom europskom regulativom. Cookiese koristimo kako bismo mogli pružati našu online uslugu, analizirati korištenje sadržaja, nuditi oglašivačka rješenja, kao i za ostale funkcionalnosti koje ne bismo mogli pružati bez cookiesa. Daljnjim korištenjem ovog portala pristajete na korištenje cookiesa. Ovdje možete saznati više na Prihvati Čitaj više