Radio Mrežnica
Podijeli

8 tisuća oboljelih od šećera u županiji

Naime, među onima koji su došli bilo je njih nekoliko kojima je šećer bio 10, a nemalo iznenađen bio je građanin kojemu je šećer bio čak 21. Simptome koje je primjetio isti su onima na koje upozorava i dr. Biserka Hranilović iz Zavoda za javno zdravstvo.

Nakon 45 mjerenje šećera preporučljivo jednom godišnje

– Svatko od nas bi trebao znati obiteljsku anamnezu, ima li u obitelji oboljelih – roditelji, braća, sestre, te ako imamo povećani osjećaj žeđi, ako učestalo mokrimo, osjećamo umor, nedostatak energije… trebalo bi odrediti razinu šećera u krvi, naglašava dr. Hranilović dodavši kako je to za osobe starije od 45 godina jednom godišnje preporučljivo.

Upravo je dijabetes tema današnjeg Svjetskog dana zdravlja. Želi se upozoriti stanovnike da se promjenom stila života mogu spriječiti oboljenja od šećerne bolesti kao i komplikacije kod onih koji su već oboljeli. To je jedan od najvećih javno – zdravstvenih problema u cijelome svijetu, naglasila je dr. Hranilović. – Smatra se da se svega oko 50 posto oboljelih otkrije, a da onih drugih 50 posto ne zna da ima povišeni šećer u krvi.

U Karlovačkoj županiji broj oboljelih je oko 8 tisuća i iz godine u godinu raste. Postoje Tip 1 i Tip 2 dijabetesa, a ono što im je zajedničko jest da bolest treba držati pod kontrolom.

Sve više mladih zbog pretilosti i neaktivnosti oboljeva od dijabetesa Tip 2

– Od Tipa 1 uglavnom oboljevaju mlađe osobe i djeca, Tip 2 je šećerna bolest odraslih osoba. Ono što se danas vidi i na što se također nastoji ukazati, je da se Tip 2, koji je vezan za odrasle osobe, danas sreće i kod mladih ljudi i adolescenata upravo zbog pretilosti i tjelesne neaktivnosti kod mladih ljudi, dodaje dr. Hranilović.

Ako šećerna bolest nije pod kontrolom posljedice mogu biti vrlo teške.

– Najčešće komplikacije odnose se na vid – oslabljeni vid i sljepoću, bolesti srca i krvnih žila, komplikacije vezane uz bubrežne bolesti te perifernu cirkulaciju zbog čega oboljeli često završavaju s amputacijom ekstremiteta, naglasila je dr. Hranilović.

Dijabetes će biti i tema okruglog stola koji se u 13 sati održava u uredu župana, a na kojem će stručnjaci donijeti zaključke kako unaprijediti preveenciju i skrb za oboljele u Karlovačkoj županiji.

Portal Radio-Mrežnica unaprijedio je politiku privatnosti i korištenja takozvanih cookiesa, u skladu s novom europskom regulativom. Cookiese koristimo kako bismo mogli pružati našu online uslugu, analizirati korištenje sadržaja, nuditi oglašivačka rješenja, kao i za ostale funkcionalnosti koje ne bismo mogli pružati bez cookiesa. Daljnjim korištenjem ovog portala pristajete na korištenje cookiesa. Ovdje možete saznati više na Prihvati Čitaj više