U šumi Biljeg kraj Vojnića moglo bi biti do 2 tisuće žrtava ukopanih i zazidanih u tunelu uskotračne pruge
Moguće se radi o njemačkim vojnicima
Predsjednik Domovinskog pokreta /DP) Ivan Penava rekao je da imaju ozbiljne indicije o pronalasku masovne grobnice iz Drugog svjetskog rata u blizini Vojnića.
“Na lokaciji u blizini Vojnića, u šumi Biljeg, imamo vrlo ozbiljne indicije o pronalasku masovne grobnice iz Drugog svjetskog rata, odnosno, poraća, a riječ je o između 1200 i 2000 žrtava ukopanih i zazidanih u tunelu uskotračne pruge koja se nekad koristila za izvlačenje drva”, izvijestio je Penava na konferenciji za novinare u Saboru.
Podsjetimo, nedavno je Penava upravo na ovu temu boravio u Vojniću i razgovarao s načelnikom Nebojšom Andrićem o čemu smo izvijestili ovdje.
Naime, puno je priča, informacija, dojava a osobito su bile aktivne prije 30 godina i to o mogućoj likvidaciji njemačkih vojnika od svibnja 1945. godine upravo na Petrovoj gori. Ljudi koji bi o tome mogli svjedočiti još su živi, ali nikad ništa nije istraženo, niti su provjerene ove informacije, rekao je tada načelnik Vojnića.
“O tome se govori već 30 godina. Na tom je području nekoć bila uskotračna željeznica. Bila su dva, tri tunela. Svjedoci su govorili da su na jednoj strani zazidali izlaz iz tunela, a u drugu stranu trpali ljude i onda je zatvorili eksplozivom”, kazao je istražitelj Roman Leljak pa objašnjava kako je uskotračna željeznica za prijevoz drva bila u upotrebi do Drugog svjetskog rata te da su uz nju bili brojni tuneli.
Na temelju svjedočanstava mještana došlo se do saznanja da su partizanske snage u lipnju 1945. na jednoj strani zazidale izlaz iz tunela, a drugu stranu minirali. Prije nego što su ga minirali, u tunel su navodno ugurali zarobljenike. “Mi smo više godina pokušavali otkriti gdje su ti tuneli bili, jer nisu bili ucrtani na kartama ni bilo gdje drugdje”, kaže Leljak, a onda nastavlja kako su ih naknadno ipak našli na starim vojnim kartama Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, pa su prije dvadesetak dana otišli onamo i uspjeli pronaći ulaz, odnosno dio tunela i zid kojim je bio zazidan te 1945. godine.
Ovo bi mogli biti ostaci njemačkih vojnika koji su se zatekli na tom području nakon 9. svibnja 1945.
-Stoga će sad ovo biti prilika da se istraže navodi ima li u ovim pričama istine i ako da, da se istraže žrtve.
Petrova gora dosad je, bar za većinu, bila poznata kao mjesto gdje je osnovana partizanska bolnica, osnovana 1942. godine i koja je djelovala do svibnja 1945.
Za one koji pak znaju manje, na toj gori poginuo je posljednji hrvatski kralj Petar Svačić, te je po njemu ta hrvatska gora dobila ime Petrova gora.
Inače, spomenuto Povjerenstvo kojem je na čelu Penava, osnovano je ove godine, nadležno je za razmatranje povijesnih okolnosti i činjenica vezanih za stradanje žrtava zločina počinjenih u razdoblju neposredno nakon Drugoga svjetskog rata.
Ako se te indicije pokažu točnim država bi mogla pristupiti istraživanju i utvrđivanju činjenica, točnog broja žrtava, tko su bili i kako su stradali.
U tom slučaju bit će to samo još jedan u nizu dokaza i činjenica koji će svjedočiti o monstruoznom režimu koji je vladao i kojemu je bilo sasvim normalno likvidirati i zazidati desetine, stotine i tisuće ljudi, i nakon toga ubijati sve one koji su pokušali komemorirati i govoriti istinu o tim ljudima, kazao je.