Radio Mrežnica
Podijeli

U šumama sve više gljiva, a i gljivara

Iako gljivari imaju "foru" kako gljiva više ne raste kad je čovjek ugleda, jer je naravno, ubere, gljive se treba brati uvijek s onim tko ih dobro poznaje jer nekad i mali detalj može biti presudan. Manje je poznato i da svaka jestiva gljiva ima svoju nejestivu ili otrovnu dvojnicu, a gljivari i ove godine upozoravaju berače i sve one koji odlaze u šumu da gljive ne "šutaju", a otrovne niti ne diraju.

Na našem području dijelovi najbogatiji gljivama su područja oko Bosiljeva, Perjasice, Babine i Petrove gore, ali i područja Ribnika, a uz već najomiljenije vrganje, naše šume pune su i sunčanica, prosenjaka, lisičica. Uz ove jestive, u našim šumama česte su i one otrovne poput muhare i zelene pupavke.

Treba podsjetiti i da se dnevno može uz dozvolu, ubrati 2 kilograma gljiva.

U nedjelju i ponedjeljak u ZILIK-u izložba gljiva

Svi karlovački ljubitelji gljiva pozvani su tako u nedjelju i ponedjeljak u Galeriju ZILIK u Radićevu gdje se od 10 sati otvara izložba gljiva i na kojoj će se moći saznati više o ovom ukrasu šuma, kako gljivama tepaju njihovi ljubitelji. Oba dana izložba će biti otvorena do 19 sati. A u toj realizaciji, u Gljivarskom društvu Karlovac računaju i na građane koje pozivaju da im u ZILIK već od subote od 16 sati donesu uzorke gljiva. – Mogu biti i jestive i otrovne, važno je da su cijele i ne odrezane s nožićem, bitno je da je čim više vrsta gljiva jer su nam sve zanimljive, kaže Srđan Petrović.

Portal Radio-Mrežnica unaprijedio je politiku privatnosti i korištenja takozvanih cookiesa, u skladu s novom europskom regulativom. Cookiese koristimo kako bismo mogli pružati našu online uslugu, analizirati korištenje sadržaja, nuditi oglašivačka rješenja, kao i za ostale funkcionalnosti koje ne bismo mogli pružati bez cookiesa. Daljnjim korištenjem ovog portala pristajete na korištenje cookiesa. Ovdje možete saznati više na Prihvati Čitaj više