Radio Mrežnica
Podijeli

Skulptura vojnika u spomen na 1. Svjetski rat

Otkrivena je danas u dvorištu karlovačkog Veleučilišta, a dar je prijateljskih slovenskih i talijanskih udruga.

– Otkrivamo skulpturu vojnika iz Prvog svjetskog rata koji je poklon gradu Karlovcu općine Miren Kostanjevica i Šempeter-Vrtojba, pojasnio je dogradonačelnik Karlovca Dubravko Delić.

Vojnici 96. karlovačke pukovnije na bojišnicu na rijeci Soči odlazio je uprao iz zgrade današnjeg veleučilišta koja je u doba Velikoga rata bila Generalat.

Posebnost skulpture je u tome što je izrađena od ostataka granata i oružja iz 1. Svjetskog rata.

– To su krhotine željeza, ali sad si možete misliti koliko je bilo krhotina duša. Vojnik koji sjedi drži pismo u ruci koje je originalno i otisnuto je na jednoj vodootpornoj podlozi, a piše otprilike ovako: "Sine, da li si još živ? Javi se." Sad mi s ovim svježim sjećanjem iz Domovinskog rata možemo misliti koliko je naših obitelji i tada bilo zavijeno u crno. Svaki rat je tragedija, ali ovaj grad je to u puno dana i godina svoje povijesti i te kako osjetio, rekao je Delić, a autor skulpture Davorin Marušič na to je dodao:

– Neka ovo željezo prikazuje mir, a ne ratove i da sada živimo svi u jednom velikom blagostanju i miru.

– Zlo je na žalost univerzalno i ne može se dijeliti ni Prvi ni Drugi pa ni Domovinski rat jer je rat sam po sebi nešto što je zlo, zaključio je gradonačelnik Karlovca Damir Jelić.

Portal Radio-Mrežnica unaprijedio je politiku privatnosti i korištenja takozvanih cookiesa, u skladu s novom europskom regulativom. Cookiese koristimo kako bismo mogli pružati našu online uslugu, analizirati korištenje sadržaja, nuditi oglašivačka rješenja, kao i za ostale funkcionalnosti koje ne bismo mogli pružati bez cookiesa. Daljnjim korištenjem ovog portala pristajete na korištenje cookiesa. Ovdje možete saznati više na Prihvati Čitaj više