Radio Mrežnica
Podijeli

ETŠ po prvi puta održao Dan otvorenih vrata

Iako ravnateljica Lidija Mikšić kaže kako škola uvijek u prvom roku popuni svoje kapacitete, pa im ni otvoreni dani nisu potrebni da bi privlačili učenike da ju upišu, ipak europskim projektima žele privući i one kojima ETŠ nije prvi izbor.

Naime, današnji dan otvorenih vrata posvećen je Španjolskoj, zemlji partneru u spomenutom projektu u kojem sudjeluju učenici trećih razreda. Nakon što su dva tjedan proveli u Madridu, sada svojim kolegama u školi, ali i svim osnovnoškolcima žele prenijeti ono što su tamo naučili.

– Naučili smo kako raditi poslovni plan, kako odlučivati npr. o nekim idejama, kako riješavati probleme i što je najvažnije učili smo kako se služiti stranim jezikom, naglasila je Magdalena Kešina jer kad nisu govorili engleski pričali su na španjolskom.

Sudjelovanje u ovom projektu učenicima je otvorilo nove horizonte i donijelo nove prednosti.

– Prvenstveno za moju vlastitu budućnost, pronalaženje posla, karijeru. Naučili smo i kako živjeti u stranoj zemlji bez roditelja, rekla je Eva Janković, a Magdalena dodala kako joj je to otvorilo vidike i nove poglede na život. Zato želi ponovo imati takvo iskustvo.

A cilj projekta je bio mlade, srednjoškolce već sada pripremiti za život nakon školovanja tj. njihovo pokretanje poduzetničkih aktivnosti s naglaskom na socijalno poduzetništvo poput pomaganja djeci u nerazvijenim područjima ili zemljama trećeg svijeta.

Šest učenica dvotjednu stručnu praksu je u studenom provelo u Madridu u socijalnim poduzećima i etičnim bankama pod vodstvom prof. Biserke Marčinko.

– Naučili su kako osnovati socijalno poduzeće, kako funkcionira etična banka i kako se financiraju takvi socijalni projekti. Uostalom, naučili su jako puno o onome što smo mi ovdje izgubili tijekom vremena, a to je socijalna osjetljivost.

Projekt je vrijedan 13.500 eura i traje godinu dana, a Dan otvorenih vrata škole je njegov dio. Uslijedit će prezentacije učenika po školama o naučenom u Madridu, a konačni cilj je naučiti mlade kako se samozaposliti posebno žene i osobe s invaliditetom, naglasila je Marčinko.

Inače, ravnateljica Mikšić je danas najavila kao će praksa otvorenih vrata ove škole biti nastavljena.

Portal Radio-Mrežnica unaprijedio je politiku privatnosti i korištenja takozvanih cookiesa, u skladu s novom europskom regulativom. Cookiese koristimo kako bismo mogli pružati našu online uslugu, analizirati korištenje sadržaja, nuditi oglašivačka rješenja, kao i za ostale funkcionalnosti koje ne bismo mogli pružati bez cookiesa. Daljnjim korištenjem ovog portala pristajete na korištenje cookiesa. Ovdje možete saznati više na Prihvati Čitaj više