Nekolicina obiteljskih kuća na karlovačkom i dugoreškom području u zadnjih se mjesec dana našla na meti lopova koji, očito je, imaju razrađen sustav djelovanja. Naime, kako doznajemo, u sve kuće i stanove u koje su provalili, učinili su to bez tragova i "pristojno". Na meti su im uglavnom nakit, odnosno zlato, a iza sebe ostavljaju uredno stanje i ponovno zaključavaju vrata.
Nekoliko žrtava ovakvih pljački za naš je radio ispričalo što se dogodilo. Princip je jasan – kuća ili stan su prazni i postaju meta.
Jedna od žrtava bila je na ljetovanju i kad se vratila kući, nije odmah primjetila da je žrtva lopova jer je sve bilo na svom mjestu. Tek drugi dan shvatila je da obiteljskog nakita koji je bio u ladici – nema.
– Nigdje nije bio znakova provale, a nakita nije bilo. Nalazio se u ladici, u sobi, a zanimljivo je da su uz nakit bila i tri ručna sata, no njih nisu dirali, kaže nam. U svemu tome, jedino je sretna što nije bila kod kuće tijekom provale. Priznaje da ju je začudilo i to kako pljačkaši za sobom ostavljaju uredno stanje, odnosno ništa nije bilo razbacano, razbijeno ili provaljeno.
U jednoj drugoj provali i pljački uz nakit, razbojnici su ukrali i novac kojeg su pronašli u stanu.
A da ne biraju koga će opljačkati, dokazuje i slučaj provale u obiteljsku kuću djelatnika PU Karlovačke koji su također postali žrtve ovih djela.
U samoj Policijskoj upravi navode da je tijekom kolovoza ovakvih provala u kuće i stanove, odnosno teških krađa bilo 13, a ukupna šteta je prema policijskim zapisnicima 410 tisuća kuna. Dodaju da su na dugoreškom području bile dvije krađe, od čega je jedna razriješena, a ostale kradljivce i provalnike još traže.