Radio Mrežnica
Podijeli

HV spremna za sve akcije na vodi

Prema ocjeni zapovjednika Hrvatske kopnene vojske general pukovnika Mate Ostovića, učinili su to vrlo uspješno.

– Ovo su sposobnosti koje su u potpori borbenih djelovanja odnosno brodova borbene potpore i jednoj od nasloženijih taktičkih radnji, a to je ovladavanje mostobranom na drugoj obali rijeke ili bilo koje druge vodene površine, rekao je Ostović.

– Vježba je trajala 45 minuta što je po svim standardima, i ako krenemo od početnog izviđanja, izrade prolaza kroz minsko polje i iza toga uspostave mostobrana i uvođenje glavnine snaga sa desne obale, više je nego dobro, naglasio je natporučnik Jure Jajčanin. 

– Svi su živi i zdravi, nismo imali nikakvih problema, nemamo ozlijeđenih tijekom svih tri tjedna uvježbavanja i danas tijekom vježbe. Sve je prošlo na najbolji način, dodao je direktor vježbe bojnik Siniša Šlibar.

Predstavljeni novi spasilački čamci M 6

Po prvi puta na ovoj su vježbi predstavljeni i novi spasilački čamci M6. Vojska ih je nabavila kako bi i u mirnodobsko vrijeme mogla pomagati stanovništvu kod poplava.

– Pokazalo se da moramo imati drugačiji tip čamaca koji su nepotopivi kako bi mogli spasiti ljude i određena sredstva u takvim situacijama, kaže general pukovnik Ostović.

Čamci su označeni od 31 do 40 i nose nazive od Vukovara pa do Splita prema povijesnim inženjerijskim postrojbama koje su proizašle iz Domovinskog rata, dodaje Šlibar.

U vježbi je danas sudjelovala i amfibija s kojom su prije par dana pontonjerci pomagali u Ninu.

– Ovdje je prikazano desantiranje pješaštva s prvim valom sa gumenim čamcima. Nakon toga je prikazan desant s aluminijskim čamcima s izvanbrodskim motorima u sklopu čega je bio i amfibijski prevožnjak koji prevozi pješaštvo i koji je u zadnjim poplavama u Ninu bio angažiran i na tim zadaćama koje smo odrađivali za potrebe civilnih struktura.

Poruka Slovencima? Ma to je ranije planirana vježba

Zamjenik načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske general – pukovnik  Drago Matanović također je pratio današnju vojnu vježbu nakon koje je sudionicima održao motivacijski govor. Iduće godine, kaže, od njih očekuje još i više.
A bojnik Šlibar pojašnjava da bi tada vježba trebala biti još kompleksnija tj. u njoj bi trebalo sudjelovati još više različitih rodova Oružanih snaga RH.

Pitanje je li ova vježba poruka Sloveniji o uvježbanosti hrvatske vojske, general pukovnik Ostović nije želi komentirati, tek je rekao kako je "Kupa 2017" ranije planirana vježba.

Više fotografija pogledajte na facebook-u Radio Mrežnice.

Portal Radio-Mrežnica unaprijedio je politiku privatnosti i korištenja takozvanih cookiesa, u skladu s novom europskom regulativom. Cookiese koristimo kako bismo mogli pružati našu online uslugu, analizirati korištenje sadržaja, nuditi oglašivačka rješenja, kao i za ostale funkcionalnosti koje ne bismo mogli pružati bez cookiesa. Daljnjim korištenjem ovog portala pristajete na korištenje cookiesa. Ovdje možete saznati više na Prihvati Čitaj više