Radio Mrežnica
Podijeli

U PU karlovačkoj narušeni međuljudski odnosi

Otkriva da će malo "češljati" dojučerašnje načelnike i rukovoditelje jer postoji velika predstavka koja ih tereti, da mu se ne sviđaju imenovanja po babi i stričevima, da nitko ne može mirno spavati u policiji, ali i da nema 7 kuća kako su mediji pisali, već 12. Priznaje i da su međuljudski odnosi u upravi narušeni.

RM:Kakvo  ste stanje zatekli u Policijskoj upravi karlovačkoj?

JĆ: Relativno sam zadovoljan. Ima dijelova gdje sam naišao na mnogobrojne probleme i s određenim rezultatima nisam zadovoljan.

Nisam zadovoljan nekim rezultatima, pa svjedočite brojnim provalama

RM: S čime?

JĆ: Svjedočite tome, evo, brojne provale u kuće i njihov povećan broj, krađe, teške krađe i to se ponavlja duže vrijeme. To nam sada mora biti prioritet, moramo djelovati sustavno, da ne se ne dogodi Osijek gdje su ljudi u jednoj ulici imali provale u kuće gdje su već mogli "predvidjeti" da bi provala mogla biti sutra, u toj ulici, na nekom objektu. Moramo pratiti trendove da stvorimo sustav koji je sposoban predvidjeti nezakonitosti i takve događaje i onda da to spriječimo.

RM: Imate li to s kime odraditi?

JĆ: Imam. Imamo vrhunske ljude. Na ovo radno mjesto u svom povratku sad sam došao potpuno neopterećen. Pružit ću šansu svima onima koji su pokazali rezultate, kompetencije, voljnost i motiviranost. Mislim da ćete u kratko vrijeme ispred nas vidjeti da imamo kvalitetan kadar. Samo ih treba potaknuti na rad.

RM: Što to znači da vam trebamo dati 100 dana mira kao vladi?

JĆ: Ne, mi nemamo ni dana mira. Kaznena djela i prekršaji se događaju svakodnevno.

Nitko ne može mirno spavati, ni novi načelnici, pa ni Špehar u Dugoj Resi

RM: Što je presudno za izbor novih načelnika u policiji?

JĆ: Nisam imao utjecaja na ta radna mjesta ni za kandidate. Nakon što sve vidim i njihove rezultate, predložit ću ih glavnom ravnatelju. (razgovor vođen dan prije imenovanja novih načelnika, op.a.) Kriterij su bili uvjeti i nisu se mogli prijaviti svi. BIlo je pismeno testiranje u isto vrijeme, u svim PU. Nitko nije imao mogućnost pristupa testovima. Rezultati su konkretni, pa su išli intervjui, a temeljem toga imam sliku njihovih kvaliteta. Onaj tko ima rezultate rada, neće imati problema.

RM: Sve postaje osim Duge Rese imat će nove šefove. Tamošnjem načelniku još traje mandat. Može li načelnik Špehar mirno spavati?

JĆ: Mene zanimaju rezultati rada. Kako za sve, tako i za njih. Tko god da je i sad postavljen, i to na 5 godina, ne može mirno spavati. Počinjem od sebe.Moj mandat može biti najduže 5 godina, a može i kraće. Angažman i rezultati rada su jedini mjerodavni. Kako za Dugu Resu, tako za sve. Isključivo rezultati.

RM: Ta Duga Resa je bila medijski najeksponiranija po medijima zadnjih godina, i to po lošem, zbog niza slučajeva. Što kažete na to?

JĆ: Za vrijeme kad nisam bio ovdje, nemojte me držati odgovornim. Za svaki događaj policijski službenici moraju znati da moraju djelovati po zakonu. Sve što odstupa od toga se mora sankcionirati.

RM: Je li ponašanje djelatnika bilo koje postaje rezultat rada šefa?

JĆ: Apsolutno da. Od ponašanja u službi i izvan nje.

Imenovanja po babi i stričevima? Da, šteta je kad se postave nekompetentni ljudi

RM: Ima li šefova po karlovačkoj upravi čiji dosadašnji rezultati i znanje ne odgovaraju tim visokim pozicijama?

JĆ: Preskakanje stepenica nije dobro, odnosno radnih mjesta. Kad linijskog službenika stavite za načelnika uprave, naravno da je to preskakanje stepnica jer takva osoba nema uvid i kompetencije koje bi stekao redovnim putem. Takvih slučajeva ima. Mi želimo odraditi sustav policije, educirati rukovoditelje, uložiti u njih, dati im smjernice kako rukovoditi. To su zapravo mjesta menadžera jer moraju skrbiti o svemu, od uvjeta u kojima policajci rade, s čim rade…

RM: Sve ove godine svjedoci smo izjava kako su neki šefovi u upravi postavljeni po "babi i stričevima", da ne kažem očevima. Nije to nikakva tajna. Zanima me što kažete na to?

JĆ: Kako je netko postavljen dok nisam tu bio, o tome mogu reći ovako: Šteta je kad se postave ljudi koji nisu kompetentni. Kamo sreće ako je netko postavljen i shvatio je to kao šansu pa napravio dobar policijski posao. Osobno mislim da svatko tko voli policiju, mora biti svjestan da će ovisiti o rezultatima. Moramo biti svjesni da se javnost propitkuje o svemu. Naši načelnici moraju znati da će uvijek biti pod lupom javnosti. Ako policija u najkraćem mogućem roku ne reagira na događaj ili ga spriječi, naravno da će ljudi reći da nešto nije dobro. Rukovoditelji moraju biti uključeni u svaki događaj.

RM: Pojavile su se informacije da su neki dosadašnji šefovi uhvaćeni s prstima u pekmezu i da bi mogli postojati elementi kaznenih djela. Hoćete li to istraživati?

JĆ: Poznajete me iz prošlog mandata. Nitko, ali baš nitko neće biti isključen iz toga. Ako postoji osnovana sumnja da je određena osoba počinila kazneno djelo, naravno da će biti sankcioniran.

RM: Makar bio policijski šef?

JĆ: Makar bio i načelnik policijske uprave.

Kotićevi rezultati su zadovoljavajući, on je sad šef smjene OKC-a

RM: Što mislite o svom prethodniku Tomislavu Kotiću i njegovu radu?

JĆ: Mislim da čovjek na poslu mora biti maksimalno prisutan i uključen u posao. Rezultati koje je ostavio su na zadovoljavajućoj razini. S obzirom na elemente kad sam raščlanjivao svaki dio, vidim da je trebalo od strane rukovoditelja prepoznati probleme i prioritete i usmjeriti službu. Treba se baviti policijom.

RM: Kojom ocjenom biste ocijenili njegov rad?

JĆ: Sustav je stabilan. Sigurno ga ne bih ocijenio s peticom. Ali, ima prolaznu ocjenu.

RM: Znači, dvojka. Inače, gdje je sad g. Kotić?

JĆ: On je sad šef smjene u OKC-u u Zagrebu, gdje je radio i prije.

RM: Možemo malo komentirati politiku i policiju. Kad HDZ-ova vlada postavi šefove u policiji, opisuje ih se kao HDZ-ove kadrove. Isto je sa SDP-om. Čiji ste vi onda?

JĆ: Ja sam karijerni policajac. Ne pripadam i ne smijem biti pripadnik nijedne stranke. Nikad se nisam bavio politikom niti me to interesira, niti to netko od nas traži. Osobno smatram da u ovoj garnituri ravnatelj koji je dobio mandat, dakle da je svjestan da sustav mora pomaknuti u boljem smjeru. Traži iskusne i one koji su spremni dati sve od sebe. Oni su prepoznali zapravo ljude koji su i na početku stvaranja hrvatske države dali sve od sebe.

RM: Da, neki novi načelnici bivši su pripadnici ATJ Lučko, pa se to uzimalo kao grijeh, a bili su zgodni komentari po portalima  tko bi trebao biti načelnikom hrvatske policije, pa je netko iskomentirao "ne valjda niški specijalci".

JĆ: Kad govorimo o specijalcima, odmah ću ih imenovati. Jakob Bukvić koji danas vodi PU Bjelovarsko-bilogorsku, među prvima u obrani Hrvatske, ranjen na prvoj crti bojišnice, radio je puno na sebi, educirao se, vodio nekoliko policijskih uprava, bio je zamjenik glavnog ravnatelja policije, pa ne znam tko ima više referenci.

Isprivatizirana PU?  Loša namjera i sustav može od poštenog čovjeka napraviti lopova i obrnuto

RM: Vratimo se na PU Karlovačku. Opći je stav da svih ovih godina neki mogu sve, a neki ne mogu ništa. Protiv nekih se "izmisli" bilo što, neki su "neododirljivi". Slažete li se s tvrdnjom da je u zadnjem mandatu PU bila na neki način "isprivatizirana"?

JĆ: U ovo kratko vrijeme dosta je predstavki došlo na moj stol, od strane službenika, a koje ukazuju na problematiku o kojoj vi pričate. Mi jesmo sustav gdje, ukoliko ljudi rade zlouporabu, to je moguće. Uzmite moj primjer gdje je došao niz što anonimnih, što potpisanih predstavki da je načelnik PU Karlovačke osoba koja ima veliku imovinu, a sukladno svojim primanjima nije u mogućnosti tu imovinu imati. Od tog trenutka, kada mediji to prenesu, policija je dužna informaciju obraditi, provjeriti, utvrditi i vidjeti postoji li elemenata kaznenog djela ili zlouporabe. Konkretno, sjećate se u mom slučaju članka iz jednog lista gdje je napisano "Ćelić ima svoju privatnu policiju". Od tog trenutka pismeno sam i usmeno zahtijevao od tadašnjeg ravnatelja Dominića da pokrene istragu. Ja se tad nalazim na mjestu načelnika PU, ali sam kao policajac dužan pokrenuti istragu za svaki podatak koji javno izađe, a radi se o kaznenom djelu. Ovdje se radilo o meni. Ne samo da sam bio zainteresiran, već sam bio svjedok cijelog postupka gdje se ukazuje na kazneno djelo. Pismeno sam podnio zahtjev gl. ravnatelju da se provede krim istraživanje mene, imovine i moje obitelji.

IMAM 12, A NE 7 KUĆA: Mediji su npr. objavili da imam 7 kuća što nije istina. Imam ih 12. Žao mi je što nisu detaljno utvrdili istinu i sve ispitali. Nije sporno ima li Josip Ćelić imovinu. Ako je nekome sporno porijeklo imovine, neka se istraži.

Sve je istraženo, ali je napravljen jedan ogroman propust, konkretno Vlado Dominić, jer nije objavio rezultat istrage i ostavio mene u poziciji da je i dalje sve sumnjivo. To je odgovor na vaše pitanje. Malo duži, ali sustav svojim nečinjenjem može itekako prikazati nešto što je negativno. Netko tko ima lošu namjeru može sustav iskoristiti da od poštenog čovjeka napravi lopova i obrnuto. Meni je bitno da je metar za sve isti. Niti želim, niti smijem komentirati zakon, ja ga provodim jednako prema svima. Ne može se dogoditi da bilo tko u PU Karlovačkoj kojom rukovodim, nebitno je radno mjesto, počini bilo kakvo kazneno djelo i ne bude sankcioniran, a da ja imam informacije da je djelo počinjeno.

Šefove postaja i rukovoditelje za zlouporabu položaja tereti jedna opsežna predstavka. Istražit ćemo

RM: Jeste li dobili takvih informacija?

JĆ: Dobili smo predstavke, one su u radu i sve provjeravamo. Provest ćemo kompletan nadzor, bez pritiska, bez utjecaja. Kad to završi, rezultat ćemo imati i sukladno tome napraviti što treba.

RM: Je li riječ o "običnim" policijacima ili o šefovskim mjestima?

JĆ: Ma, gledajte… na šefovskim mjestima. Ima svega. To je praksa, kad god dođe do promjene vlasti, idu pritužbe, predstavke.

RM: Dakle, istražujete vaše podređene?

JĆ:Da, ima jedna opsežna predstavka koja je obuhvatila načelnike policijskih postaja i rukovoditelje u upravi. To smo dužni napraviti i napravit ćemo zakonito. Sukladno rezultatu, znat ćemo što nam je činiti.

RM: Za što ih se tereti?

JĆ: Za zlouporabu položaja.

Radit ćemo revizije loše i površno napravljenih slučajeva

RM: Hoćete li raditi reviziju nekih postupaka? Kažu da su pri istragama nekih teških kaznenih djela rađene takve greške dostojne početnika, a ne profesionalaca. Uz pad profesionalnosti i tu "isprivatiziranost" ne sluti na dobro.

JĆ: Reći ću konkretno. Ako se radi o kaznenom djelu za koje imamo saznanja da bi tim informacijama i saznanjima istragu odveli u  potpuno drugom smjeru, reviziju ćemo itekako napraviti. Sve što dobijem, vidim da je bilo protuzakonito, površno, loše, sve ćemo napraviti reviziju.

RM: Što kažete na to kad policajci slikaju poprišta teških kaznenih djela pa onda te slike iz mobitela pokazuju po privatnim feštama, kafićima, naslađuju se time i slično?

JĆ: To je čista zlouporaba položaja i to će se sankcionirati.

RM: Sad smo malo u "krimu". Jeste li zadovoljni s radom g. Goluba kao dosadašnjeg šefa krima?

JĆ: Rekao sam na početku sve. Nisam zadovoljan s trenutnim rezultatima. Imamo li pojavu koja traje i učestala je, a mi rezultat nemamo, ne mogu biti zadovoljan.

RM: Često policiju percipiramo kao nekog tko puni proračun na naš račun. Tako se na cesti kažnjavaju intenzivno biciklisti, traktoristi, a kroz prste vam prolaze divljaci u automobilima i na motorima. Kažnjavate "obične" sudionike u prometu, a ove koji su prava opasnost ne. Zašto?

JĆ: Slažem se s vama. Mi moramo provoditi ciljane kontrole osoba i vozila. ne slažem se s tim da prometna policija radi tako da zauzme punkt i zaustavlja redom.

Umjesto kažnjavanja biciklista i traktorista, usmjeriti se na one koji ugrožavaju promet

RM: Radite teški presing nad biciklistima na primjer, ali i drugima.

JĆ: Moramo se baviti problemom proaktivno. Ako biciklist nema staze i vozi cestom, moramo se baviti time da imaju stazu. Treba gledati iz šireg kuta. U Karlovcu ima puno biciklističkih staza koji vode do Zvijezde. Imamo problem s povezanosti biciklističkih staza i ne razmišljamo na način tog biciklista. On se vozi od točke A do točke B i jednim dijelom ima svoju stazu. Onda se ona prekine, a on je u prekršaju. Što bi trebao tada? Sići s bicikla i gurati ga? On tada kao i svaki drugi sudjeluje u prometu. Mi se moramo baviti s povezanošću biciklističkih staza i da ljudima pružimo uvjete.

RM: Hoće li onda policija konačno malo "olabaviti" s tim kažnjavanjem?

JĆ: Ne mogu ja policajcima reći da ne provode zakon, to ne. Ali moramo imati osjećaj za sve one stvari gdje uvjeti nisu pruženi. Karlovac je turistički grad, a donedavno nismo imali mjesto za parkiranje motora. Pitam kakvu poruku šaljemo ako on stane negdje gdje ne ometa promet?

RM: Je li se policija svela onda na to da samo kažnjava i naplaćuje kazne?

JĆ: Treba odrediti prioritete. Represiju usmjeriti tamo gdje je potrebna. Znamo tko nam je problematičan u prometu. Imamo npr. Brzu cestu gdje je ograničenje 70 km na sat. Svi voze 85 i svi jesu u prekršaju. Slažem se, ali onda pitam ugrožava li netko od njih promet? Odmah i odgovorno tvrdim da ne. Ako svi voze 90, a netko tko se vozi 60, e taj ugrožava promet. Mi moramo imati osjećaj da neke stvari mijenjamo na drugi način.

RM: Dakle, bit ćete fleksibilniji da bi imali bolje rezultate?

JĆ: Ograničeni smo vremenom i sredstvima. Ne možemo koristiti patrolu koja je danas u ophodnji da izgubi vrijeme negdje bezveze i sporedno, a ne djeluje tamo gdje znamo da treba i gdje imamo podatke. Imamo recidiviste i moramo se baviti onima koji teško narušavaju prometne propise, ugrožavaju sebe i druge.

RM: Policije je lakše kazniti nekog tko nema vezan pojas ili telefonira dok vozi, a frajeri na motorima sa sakrivenim tablicama bježe vam ispred nosa. Kako njima doći na kraj?

JĆ: Policija ima sredstva, ljude i mogućnosti. Imamo i mobilnu jedinicu prometne policije, osposobljene ljude namijenjene za najteže prometne prekršaje i isto tako brze motore.( smijeh) Riješit ćemo to kvalitetno.

Moramo odrediti što nam je važno po postajama

RM: Mislite li da se policija danas previše svela na statistiku i činovnički posao, a "zaboravila" biti policija?

JĆ: Naši su rezultati mjerljivi. Moramo se baviti statistikom, ali meni je bitniji osjećaj građana. Kako se osjećaju i jesu li sigurni.Statistika služi za analizu i podatke kako usmjeriti službu. Bitno je da mi u svom radu spriječavamo kaznena djela i prekršaje.

RM: Pitat ću ovako: Jeste li zbog lova na statistiku zanemarili pravi terenski rad, pa se događaju "žedna" djeca – pljačkaši? Radi li se nauštrb dobre statistike lošije onaj pravi, policijski i terenski posao?

JĆ: Ne bih rekao da je nauštrb. Imamo policiju za prevenciju, krim, prometnu… no baš ta prometna mora djelovati u svim segmentima, a ne samo u prometu. Sve je danas u prometu. Kriminal je na kotačima. Već u tom postupanju možemo saznati i napraviti jako puno. Treba postaviti prioritete, koja su ponašanja najteža, gdje službenike usmjeriti.

RM: Ok, što ćete reći službenicima? Usmjerimo se na… što?

JĆ: Tražit ću podatke od policijskih postaja da vidimo što je u svakoj istaknuto kao najveći problem. Nije isti problem u Ozlju, Vojniću ili Ogulinu. Ne možemo imati unificirani oblik i svugdje ići isto.

U PU Karlovačkoj su definitivno narušeni međuljudski odnosi

RM: Jesu li policajci izgubili strast za obavljanjem tog posla?

JĆ: Ne bih rekao. Možda neki jesu, sigurno. Najvažnija je ipak motiviranost. Ako nemamo motiviranog i zadovoljnog policajca, nemamo rezultata. Ono što ću od novih rukovoditelja tražiti jest da rade na motivaciji i boljoj povezanosti ljudi. Definitivno su u PU narušeni međuljudski odnosi samim natječajem pred 5,6 godina, i to treba ispraviti. Ljude treba potaknuti da shvate gdje rade, za koga i što rade, jer mi smo servis građana. Mi moramo dati najbolju uslugu njima.

RM: Onda se slažete s onima koji su prije vašeg dolaska govorili kako jedino Ćelić može "počistiti" upravu, kako ima puno posla, pa pisali su to stalno na našem Glasu naroda. Slažete se onda da ima puno toga što ne valja, od narušenih međuljudskih odnosa pa do rezultata?

JĆ: Spreman sam na kritiku i sve prihvaćam. Želim da napravimo pravi i pravedan sustav, da metar bude za sve isti. Pravila za sve ista. Da ljudi shvate da nitko nije privilegiran. Svi oni koji konitinuirano ne rade svoj posao, to je vidljivo. Ne mogu ja kao načelnik reći da to nisam znao ili da nisam bio informiran. Ja sam dužan to znati. I saznat ću sve.

RM: Znači, oni koji ne rade – vi to vidite?

JĆ: Apsolutno.

Dobit ćemo opreme, a granica s Bosnom je sigurna. Migranti? Postupamo po zakonu

RM: Hoće li karlovačka policija uskoro dobivati što od opreme, od obične obuće nadalje za policajce?

JĆ: Hoće. U Borovu je potpisan ugovor za sve policajce, za obuću i odjeću. Naslijedili smo brojne probleme, a ovo su neki od njih. Nešto preko noći ne možemo odmah riješiti. Postoji volja da se to riješi i da se netko želi sustavno baviti time da ne dođe do takvih stanja.

RM: Karlovačka policija odnosno uprava "dodiruje" u poslu granicu s Bosnom. Trebamo li biti zabrinuti zbog mogućeg terorizma vezanog uz povratak boraca tzv. ISIL-a koji se vraćaju? Je li nam granica tu sigurna?

JĆ: Mi imamo 154 km granice što prema Bosni, što prema Sloveniji. Mi smo jedna od najprometniji policijskih uprava sa 100 km autoceste i puno zelene granice. Naši djelatnici granične policije su dobro obučeni, educirani, rade na kvalitetnoj opremi, a osim nas se i sve druge službe tom problematikom bave, pa mislim da i nema mjesta zabrinutosti. Sve se prati. Imamo dobar odnos i s ministarstvom Unsko-sanskog kantona.

RM: Jesu li istinite priče da svaki dan uhvatite grupu migranata pa ih onda "vraćate" natrag na crno?

JĆ: Policija radi svoj posao po zakonu. Ako nekog zateknemo na našem području, a nema adekvatnu dokumentaciju što se tiče boravišta, prebivališta, ulaska u državu, radimo sukladno zakonu.

Portal Radio-Mrežnica unaprijedio je politiku privatnosti i korištenja takozvanih cookiesa, u skladu s novom europskom regulativom. Cookiese koristimo kako bismo mogli pružati našu online uslugu, analizirati korištenje sadržaja, nuditi oglašivačka rješenja, kao i za ostale funkcionalnosti koje ne bismo mogli pružati bez cookiesa. Daljnjim korištenjem ovog portala pristajete na korištenje cookiesa. Ovdje možete saznati više na Prihvati Čitaj više