Radio Mrežnica
Podijeli

Službenici ne smiju “zavlačiti” stranke

Ovaj ured ima ukupno 119 zaposlenih, a sistematizacijom ima mjesta za 144. Kad je nova šefica stigla, bilo je 123 zaposlenih.

RM: Dvije godine ste ovdje, sad bi već mogli govoriti o rezultatima nečijeg rada ili nerada?

IP: Pa da, došla sam ovdje u lipnju prije dvije godine. Odmah ću vam reći na početku svoju viziju državne uprave. Mora biti štedljiva, transparentna, racionalna, i prije svega, učinkovita, s građanima u glavnom fokusu. Kad sam došla u ured, nisu mi se svidjele neke stvari na način kako su dotad funkcionirale. Nije to bilo ono što sam očekivala i vidjela sam da ima prostora da se stvari "poprave".

Reda mora biti, odgovornosti i kulture

RM: Što vas je najviše iznerviralo?

IP: Po meni, u administraciji, osobito državnoj, mora biti temeljnog reda. To znači da su službenici odgovorni prema poslu, a to iziskuje redovan dolazak na posao, kulturu ophođenja sa strankama i kulturu međusobnog ophođenja, odnosno poštivanje etičkog kodeksa. Evo, npr. kad sam ovdje došla čak nije bila redovito osigurana niti porta što nije u redu prema građanima. On kad dođe u ured, očekuje brzu uslugu, pa i na porti, da zna kamo ide. Dakle, što se mene tiče, prvo što sam odmah uvela je elektronička evidencija radnog vremena. Zasada je to samo za sjedište ureda, ne i za ispostave jer je to ograničeno financijskim sredstvima. Ove godine smo počeli s ispostavama. Dalje, uredno upravljanje voznim parkom. Ured je imao 7 službenih vozila od čega su dva prodana jer sam smatrala neracionalnim da ih imamo toliko s obzirom na veličinu ureda. Uvela sam i transparentan način korištenja, što znači da postoji plan vožnje za svaki tjedan i da se vozila koriste isključivo u službene svrhe. No, ono što me najviše zasmetalo, a to je i moja odgovornost kad sam došla ovdje, je veliki broj neriješenih predmeta u određenim područjima.

Velik broj predmeta koji je "stajao", vrlo brzo riješen, neki sad i na minimumu
NIZ POSLOVA UREDA: Ured je prvostupanjsko tijelo državne uprave ustrojeno da neposredno provodi zakone, u više upravnih područja, na području županije. U Karlovcu je sjedište ureda i postoji 5 ureda, Slunj, Ogulin, Ozalj, Vojnić i Duga Resa. Tako npr. rade u segmentu gospodarstva pa upisuju obrte, statusne promjene, izdaju znak pristupačnosti, utvrđuju minim.tehn.uvjete za trgovine, ugostiteljstvo, prodajne objekate, potom odlučuju o naknadi za promjenu naknade poljoprivrednog zemljišta, zatim su tu izvlaštenja, naknada za imovinu oduzetu u bivšoj državi, stambeno zbrinjavanje, liste prvenstva, obnova i bivši nositelji stanarskog prava. Tu su i društvene djelatnosti, pravni položaj hr. branitelja i čl. obitelji, privremeni upis ili odgoda upisa djeteta u školu, pa npr. koju će školu dijete pohađati kad dobije mjeru preseljenja u drugu, potom utvrđivanje min.tehn.uvjeta za obrazovanje odraslih, ali i predškolskih ustanova. Baza je ipak opća uprava, sve matice, od rođenih preko vjenčanih do umrlih,potom npr. promjena imena građana, sklapanje građanskih brakova, evidencija popisa birača, kao i osnivanje udruga. Bave se i odobravanjem zahtjeva za bespl.pravnu pomoć, ali nadziru i akte koje donose gradska i općinska vijeća, kaže Pavlačić.

RM: Obično ljudi kad dolaze po poslu u vaše urede, stižu već pripremljeni na sporost, neki se znaju tužiti na neljubaznost… Imate li vi konkretne primjedbe da su uredi takvi, spori, neučinkoviti?

IP: Tu i tamo dobivamo, ne baš često. Službenici znaju da moraju biti pristojni, kulturni,ljubazni, poštovati etički kodeks. Uvijek postoje iznimke gdje netko napravi grešku, no zato sam ja tu da dam uputu i popravim. Pratim svakog službenika putem mjesečnih izvješća o radu, načina kako rade predmete, poduzimaju li redovno radnje, a znam i nasumce pregledavati predmete od službenika. Kad sam došla, zatekla sam velik broj zaostalih predmeta, osobito u stambenom zbrinjavanju. Njih je bilo 3591 kad sam došla i shvatila sam da posao treba reorganizirati. Bez novih zapošljavanja, do siječnja 2016. smo riješili 2400 predmeta i rasteretili statistiku. Moram službenike pohvaliti, one koji su iz drugih upravnih područja potrudili se i rješavali ovaj posao.

RM: Manji je broj zaposlenih danas nego kad ste preuzeli ured?

IP: Intencija je našeg ministarstva primjena klauzule "2 za 1". To znači, ode li dvoje službenika, jedan se zaposli. Gdje god je moguće, a bez da se to shvati kao diskriminacija, vodim računa da se popune radna mjesta visoke stručne spreme, kako bi se zaposlili mladi i obrazovani i smanjio odlazak iz zemlje, ali i da bi se poslovi što bolje obavljali.

RM: Dočekao vas je i velik broj neriješenih slučajeva obnove?

IP: Da, bilo ih je puno neriješenih – 236. Sad je 41 neriješen, a mislim da ćemo ih do kraja godine svesti na minimum. I slučajevi nositelja stanarskih prava bilo je 425, sada ih je samo 38, a i on će se smanjiti. Neke stvari službenici moraju rješavati, a stranke su sretne i kad dobiju negativno rješenje, jer ono daje mogućnost žalbe. Bitno je da se stvari pomiču s mjesta. Ima predmeta koji zavise i o drugim tijelima, npr. ostavinski postupak, no uvijek kažem službenicima da postoji mogućnost razgovora s drugim tijelima da se postupci ubrzaju, osobito kod izvlaštenja.

Nedopustivo je da se mjesecima po predmetu ne radi ništa

RM: Ljudi ne vole čekati dugo, ta sporost našeg sustava je nešto o čemu svi pričaju. Jeste li zadovoljni brzinom rješavanja predmeta?

IP: Oni se vode po zakonom o općem upravnom postupku i postoji rok za rješavanje, najduže 60 dana, a rokovi  rokovi se mogu i produljiti,ovisno o složenosti predmeta, što ne ovisi samo o službeniku koji rješava predmet,već o konkretnoj upravnoj stvari koju treba riješiti, odnosno njezinoj složenosti. Nedopustivo je da netko mjesecima ne radi na predmetu ništa.

RM: Ima li takvih?

IP: Ah, pa ima. Naravno. Ima i krasnih službenika, ima i onih koje upozoravam.

RM: Imate li neke mehanizme "ubrzavanja" rada?

IP:Zasad je to na razini opomene i upute i funkcionira.

Plaća VSS 5 tisuća, SSS između 3 i 4 tisuće

RM: Kad netko dobije posao u državnoj upravi, obično se kaže – riješen si do kraja života. Plaća sigurna. Kolike su uopće?

IP: Pa je, u današnje vrijeme je posao u državnoj službi, eto, blagodat pogotovo u odnosu na nezaposlene koji nemaju osiguranu egzistenciju. Bez obzira na plaće. Eto, prosječna plaća za VSS je oko 5 tisuća kuna, i možda se čini premala s obzirom na složenost poslova koje obavljaju, a sa SSS između 3 i 4 tisuće, ovisi o stažu. Tu izuzimam voditelje službi koji imaju s obzirom na staž veće koeficijente.

RM: Kako se "borite"  sa službenicima koji misle ponekad da su "Bogom dani". Državni činovnik o kojem ovisi puno ljudi i koji može, a i ne mora "izluđivati" druge.

IP: Borim se svaki dan i kako s kime. Moram reći, službenici ipak poslušaju upute. Jest da je bilo na početku otpora prema nekim mjerama. Nekima je bilo šokantno uvođenje elektroničke evidencije radnog vremena, no prihvati se to na kraju. Službenici moraju biti svjesni da su tu jedino zbog građana. Od ljubaznosti na porti, preko odgovora na mail. Možda je dodatni uteg što sam ja žena, mlađa od puno njih, no ovo je meni karijerni izazov. Jedini mi je cilj da imamo rezultate.

RM: Gdje trenutno niste zadovoljni?

IP: Ne mogu reći da nisam zadovoljna, generalno jesam ipak zadovoljna. Osobito zbog ovog broja riješenih predmeta. Sada imamo velik broj predmeta oko prenamjene poljoprivrednih zemljišta, no to nije do nas jer dobivamo rješenja od agencije. No, i tu sam doskočila na način da su određeni službenici dati kao ispomoć kolegama. 

Zadovoljna sam suradnjom s gradovima i općinama, osobito sa Županijom, kaže predstojnica. Često joj na stol dolaze akti koje gradovi i općine donose.

RM: Karlovac sad imate "na oku". Što je sa ispostavama?

IP: Obilazim koliko god stignem, nekad i nenadano. Zasad imam povjerenja u voditelje, prigovora stranaka nisam imala, sve funkcionira, redovno se čujemo, a počeli smo i s uvođenjem el.evidencije, pa vjerujem da će sve biti još bolje.

Nagrade i darovi? To je neprimjereno

RM: Zanima me kako biste reagirali kad biste čuli da netko iz ureda kojem ste na čelu ne traži otvoreno "nagradu", ali je vole dobiti da riješi predmet ili očekuje, da ne kažem da je to postao obrazac ponašanja. Neću namjerno reći mito. Dakle, što bi bilo kad bi toga bilo?

IP: Toga dosad nisam imala, niti sam dobila neku službenu pritužbu. To je stvar koja je po etičkom kodeksu nedopustiva i nije primjerena. Svakako da se službenici svojim ponašanjem ne smiju kompromitirati, pa niti na način da neka "sitnica" utječe na rješavanje predmeta.To je nedopustivo i neprimjereno. Da nekog uhvatim ili da imam službeni dokaz, postoje povrede službene dužnosti.

RM: Sad ovo netko čita i zna za takve slučajeve? Mora li to prijaviti?

IP: Stranka ima pravo i mora reagirati na uočeno. Službenici postupaju po savjesti. Kad bih dobila službenu pritužbu,  tražila bih očitovanje. Utvrdi li se da je to tako, poduzela bih mjere.

RM: To rezultira otkazom?

IP: Ima lakih i teških povreda dužnosti, ovisno što bih ocijenila. Otkaz je teža povreda dužnosti.

Službenici ne smiju "zavlačiti" stranku

RM: Dosta ljudi tuži se da pojedinci na terenu rade "presing" nad njima. Dakle, državni službenik izađe na teren i onda "davi" obrtnika na primjer, koji puni tu državnu blagajnu iz koje ovaj dobiva plaću. Kako to riješiti?

IP: Evo, spomenuli ste obrtnike, tu je segment minimalnih tehničkih uvjeta. Uprava bi tu trebala služiti jačanju gospodarstva, zapošljavanju, a to su vrlo bitni segmenti. Tu uvijek kažem službenicima, to su jako bitne stvari za građane. Naravno da se zakona i propisa koji nisu baš prejednostavni treba držati, ali isto tako službenici dobivaju uputu da se stranku ne smije zavlačiti, da postupak mora biti ažuran. U slučaju problema, uvijek se meni svatko može obratiti kao čelnici. Svaki službenik koji vodi predmet je apsolutno samostalan, ali imate situacije kad zajedno gledamo kako popraviti nešto, pitati za mišljenje ministarstvo, itd…

RM: Koliko radite?

IP: Službeno radimo od 7,30 do 15,30 sati. Često ostanem i duže, nosim posao u glavi, čak i ujutro dok perem zube. Uvijek gledam što se može popraviti, izvješća, gdje se može bolje. Želite li raditi savjesno, u tome morate biti cijeli dan. Službenici se drže radnog vremena.

RM: Ima li nekog tko ostaje izvan tog vremena na poslu od njih?

IP: Znaju ostati. Bitan je efekt rada. Netko može biti tu do 18 sati, a ne imati radni efekt i rezultat.

RM: Reći će možda ljudi "Ah, male su nam plaće".

IP: A ja uvijek kažem da se sjete da ima onih koji uopće ne rade i dali bi sve za takav posao. Svi mi radimo za plaću i treba se sjetiti koliko ima drugih nezaposlenih i danas bi čovjek trebao biti sretan kad radi u državnoj službi.

RM: Da, složit ćete se da je tu najteže dobiti otkaz?

IP: U mom mandatu nije ga nitko dobio, no prethodi mu postupak kojeg vodi službenički sud, riječ je o dugotrajnijem postupku…

RM: Što sad planirate raditi?

IP: Zatekla sam dislociranost ureda. Dio je u zgradi Županije, dio je u zakupu, drugi su u Križanićevoj ulici. Htjela bih u sljedećem razdoblju da se preselimo u neki državni prostor, vjerujem nagodinu da će biti selidba. Zasad je opcija Križanićeva ulica, ali ima i drugih opcija. Kad bismo svi bili pod istim krovom, olakšalo bi rad. A i uštedjela bi država kad više ne bi plaćala zakup.

Vjenčanja u Radićevoj u prosincu, a i cijela uprava pod isti krov uskoro

RM: Plaćate zakup Srpskoj pravoslavnoj crkvi? Koliko?

IP: Da, 5 eura po m2 plus PDV, od čega samo na dvoranu za vjenčanja otpada 87 m2. Gledajte, sad smo dobili i prostor u Radićevoj ulici koji se uređuje i bit će sala za građanska vjenčanja. Nisu to veliki zahvati, a zahvaljujem Gradu Karlovcu na potpori koji je prepoznao projekt kao revitalizaciju Zvijezde. I to će nam umanjiti iznos zakupa, odnosno uštedjet ćemo. To je ono o čemu pričam – racionalna državna uprava.

RM: Kad će onda vjenčanja u Radićevoj?

IP: Nadam se u prosincu ove godine.

Prosječni djelatnik ima 52 godine i SSS

RM: Kako smanjiti papirologiju?

IP: Gledajte, potenciram dopisivanje elektroničkim putem. Da bude čim manje papirologije i slanja poštom, pa su nam i troškovi poštarine pali. Ta e-komunikacija, kako među službenicima međusobno, tako i prema strankama je jako dobra. Od proljeća je zaživio i pristup aplikaciji koja daje uvid u matice čime su građani oslobođeni pribavljanja dokumenata iz državnih matica – rodnog lista, vjenčanog, smrtnog, domovnice… Službenik sad sam radi uvid u maticu, manje je dolazaka, šetnje.

RM: Kako izgleda profil vašeg prosječnog zaposlenika?

IP: Rekla sam da ima 119 zaposlenih, 118 na stalno, jedan na određeno. 13 radnih mjesta otpada na namještenike za pomoćne tehničke poslove. Prosječna dob je 52 godine i prednjače žene, ima ih 103 zaposlenih, a struktura stručne spreme koja prednjači je srednja.

RM: Znači, prosječni djelatnik je prestar?

IP: Ovisi kako gledate,ali takva je struktura zaposlenih. Moderna uprava teži trendovima informatizacije koje je mozda teže pratiti, ali službenici se trude popraviti isto, jer to od nas i očekuju nasi građani.

Portal Radio-Mrežnica unaprijedio je politiku privatnosti i korištenja takozvanih cookiesa, u skladu s novom europskom regulativom. Cookiese koristimo kako bismo mogli pružati našu online uslugu, analizirati korištenje sadržaja, nuditi oglašivačka rješenja, kao i za ostale funkcionalnosti koje ne bismo mogli pružati bez cookiesa. Daljnjim korištenjem ovog portala pristajete na korištenje cookiesa. Ovdje možete saznati više na Prihvati Čitaj više