Radio Mrežnica
Podijeli

Gajšak:Amerikanci žele i mogu do moje konzole

Tri godine su trebale da 19-godišnji Karlovčanin Albert Gajšak od ideje dođe do konačnog proizvoda – MAKERbuina, igraće konzole koju da bi radila svatko mora sam složiti.

Još kao srednjoškolac u Gimnaziji Karlovac predstavljao je svoje inovacije, a onda je sve krenulo uzlaznom putanjom kada je za svoju ideju počeo prikupljati novac.

Crowdfounding kampanjom prodao je dovoljno za pokretanje start upa.

– Nakon što smo u kickstarter fazi prodali 1800 komada uslijedilo je još oko 700 komada. Sve u svemu, do sad je prodano više od 2500 konzola.

Najviše kupaca bilo je iz SAD-a. Razloga je nekoliko – Amerika je veliko tržište, a i standard je daleko bolji nego u Hrvatskoj pa im 40 dolara za igraću konzolu nije problem.

Novopečenom poduzetniku Albertu hrvatska birokracija ni malo ne smeta. Kaže da nije bilo komplicirano otvoriti tvrtku. Nositi se s hrvatskim propisima i vođenjem tvrtke drugačija je priča, ali njemu izazovna.

No, u odnosu na početni interes, prodaja je sada ponešto pala. Očekivano, kaže Albert. – Nakon kickstartera otišli smo u ‘incognito mode’. Moralo smo proizvoditi naručeno i nismo se previše oglašavali. No, prodaja je opet počela rasti u 7., 8. i 9. mjesecu pa smo i u Hrvatskoj imali rekordnu prodaju.

Osim što je uspješan inovator, Albert je odnedavno i poduzetnik. Otvorio je tvrtku s dva zaposlena, ali povremeno, kad stigne više narudžbi, na pakiranju svoje igraće konzole zaposli i učenike i studente.
Iako se mora više baviti administracijom, ulaznim i izlaznim računima i slično, ideja mu kaže ne nedostaje.
Ipak, s realizacijom ne brza. – Za razvoj jednog projekta treba imat puno vremena, meni ga trenutno nedostaje.

Svoju tvrtku, kaže Albert, ne planira seliti iz Hrvatske jer za to ne vidi razloga. Internet i internetska trgovina omogućuje svakome da posluje na bilo kojem kraju svijeta. Firmu iz Karlovca ne planira seliti u Zagreb, barem još godinu dana. Nakon toga, tko zna…

Zbog posla Albert nije upisao faks. No, ni od njega ne odustaje. Jednom kad se odluči točno zna na koji će. – To bi bio FER u Zagrebu jer nemam što raditi na politologiji.

A na pitanje kako se vidi za deset godina, kaže da se nada kako će od priče iz garaže postati stabilna firma.

Iako ne bi imao ništa protiv da od svog posla ugodno živi, prioritet mu nije postati ‘hrvatski Bill Gates". – Moj san je bio svoj hobi pretvoriti u stalni posao, naglašava.

Portal Radio-Mrežnica unaprijedio je politiku privatnosti i korištenja takozvanih cookiesa, u skladu s novom europskom regulativom. Cookiese koristimo kako bismo mogli pružati našu online uslugu, analizirati korištenje sadržaja, nuditi oglašivačka rješenja, kao i za ostale funkcionalnosti koje ne bismo mogli pružati bez cookiesa. Daljnjim korištenjem ovog portala pristajete na korištenje cookiesa. Ovdje možete saznati više na Prihvati Čitaj više