Radio Mrežnica
Podijeli

Biciklijada 1.svibnja bez obzira na vrijeme

Dok će prosvjedni skupovi sindikata biti održani u Zagrebu i Splitu, po 23. puta građani Karlovca, Duge Rese i Ozlja na ovaj će način proslaviti 1. svibanj.

– Najavljeno je promjenjivo vrijeme pa molim sudionike da se prigodno obuku. Prijepodne bi, prema prognozi, trebalo proći bez kiše. I iako smo bili dugo na vagi održati ili ne biciklijadu, ali nismo htjeli odustati te smo odlučili da biciklijada ide 1. svibnja bez obzira na vrijeme, rekao je sindikalist Nikola Badovinac.

Biciklijadu organizira Regionalni ured SSSH u Karlovcu čije će izaslanstvo već dan prije, u subotu, položiti vijenac pod središnji križ na groblju Jamadol.

U nedjelju okupljanje sudionika počinje u 8 sati u Dugoj Resi ispred Robne kuće i Karlovcu ispred Karlovačke banke. Biciklisti iz Duge Rese kreću prema Karlovcu u 8 i 30 gdje će se spojiti s ostalim sudionicima i prema Grdunu krenuti u točno 10 sati.

U Karlovcu će u 9 sati biti održana Sveta misa u Nacionalnom svetištu sv. Josipa te će na taj način biti proslavljen i blagdan sv. Josipa radnika.

Okupljanje u Vrhovcu je u 9 sati. Start je u 9 i 30. Iz Ozlja biciklisti kreću u 10.

Za sudionike je osigurano 2000 majici, a na startu će svi dobiti i kupone za nagradnu igru.

– Bit će podijeljeno 20-ak nagrada među kojima je i pet mountain bike bicikala. Na Grdunu, do kojeg će se iz Karlovca stići preko Dubovca i Zadobarja, bit će podijeljeno 2300 porcija vojničkog graha, a osigurano je i 500 litara pive i 200 litara soka. Zabavni program trajat će do 14 sati kada se biciklisti vraćaju prema Karlovcu.

Badovinca je pozvao sve da voze oprezno podsjetivši da ova biciklijada nije utrka. Svi mlađi od 16 godina moraju imati kacige, a kolonu(e) će kao i do sad osiguravati policija.

Biciklijada ne znači da u Karlovcu ‘sve štima’

A iako se u Karlovcu ne prosvjeduje već biciklira na Praznik rada, to ne znači da je ovdje sve u redu, ističe Badovinac.  Problema ima, pogotovo u Adriadieselu koji je u predstečaju, ali u kojem vlada opravdano nezadovoljstvo radnika zbog neisplate ukupno tri plaće.

Ne uspije li predstečajna nagodba, ova bi tvrtka mogla u stečaj, potvrđuje Badovinac, ali takav scenarij u sindikatu ne priželjkuju.

Centralno sindikalno događanje za 1. svibnja bit će prosvjedna povorka u Zagrebu. S Trga kralja Petra Krešimira IV kreće se u 10 i 30 prema Maksimiru. Pod motom "Ljude ispred profita" Savez samostalnih sindikata Hrvatske i Nezavisni hrvatski sindikat, upozorit će na reforme koje će ‘donijeti’: "Zdravlje samo za bogate", "S posla na groblej", "Život i rad od danas do sutra" i "Odlazak trbuhom za kruhom".

– Želimo sačuvati Adriadiesel i da krene tamo gdje mu je mjesto. To je kvalitetna tvrtka s određenim problemima koji su nastali zbog neugovaranja i neisporučivanja određenih poslova koje su trebali napraviti, objasnio je Badovinac.

Rješenje za neisplaćenu plaću očekuje u narednih mjesec do dva.

– Mi u sindikatu ne možemo eksplicitno tražiti plaću odmah i sada nego trebamo vidjeti i sagledati situaciju. Dosta smo bili tolerantni, vjerujem čak u nekom trenutku i malo prevareni, međutim želimo da Adriadiesel krene tamo gdje mu je mjesto, naglasio je Badovinac.

A u Alstomu, dodao je Badovinac, najavljeni val otkaza još nije krenuo.

Portal Radio-Mrežnica unaprijedio je politiku privatnosti i korištenja takozvanih cookiesa, u skladu s novom europskom regulativom. Cookiese koristimo kako bismo mogli pružati našu online uslugu, analizirati korištenje sadržaja, nuditi oglašivačka rješenja, kao i za ostale funkcionalnosti koje ne bismo mogli pružati bez cookiesa. Daljnjim korištenjem ovog portala pristajete na korištenje cookiesa. Ovdje možete saznati više na Prihvati Čitaj više