“Borbena moć” u Slunju: Uspješna vježba pokazala spremnost i sposobnost Hrvatske vojske
Uz sudjelovanje više od 2000 pripadnika Hrvatske vojske i MUP-a, na međunarodnoj združenoj vojnoj vježbi „Borbena moć 26“ na vojnom poligonu „Eugen Kvaternik” u Slunju sudjelovalo je preko 400 pripadnika oružanih snaga iz devet različitih savezničkih i partnerskih zemalja
Vježba je bila uspješna i pokazala je naše sposobnosti. Bili su prisutni i naši saveznici, to su prije svega Amerikanci bez kojih međunarodna vojna suradnja ne bi značila ništa, naši saveznici iz Slovenije, Talijani i naši prijatelji s Kosova, koje ćemo pozivati kada god bude prilika na ovakve i slične događaje bez obzira na to što o tome misle u NATO centrali ili bilo tko.
Poručio je danas predsjednik Republike Hrvatske i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga Republike Hrvatske Zoran Milanović nakon međunarodne združene vojne vježbe „Borbena moć 26“ koju je pratio na vojnom poligonu „Eugen Kvaternik” u Slunju.
Predsjednik Milanović čestitao je na „maksimalnoj vojnoj vježbi, s obzirom na uvjete i veličinu poligona“, svima onima koji su na njoj radili tjednima, posebno načelniku Glavnog stožera.
– Čestitke svima koji su u ovome sudjelovali. To dugujem onima koji su u prašini i znoju bili ovdje danima i tjednima, i prije toga na Udbini, rekao je predsjednik Milanović zahvalivši pri tom i zapovjedniku Nacionalne garde Minnesote „s kojom imamo odličnu suradnju ne samo na riječima nego i na djelu“ i odlazećem američkom vojnom atašeu.
– To su ljudi s kojima su odnosi dobri i sadržajni. I jedino s Amerikancima možete imati ovu razinu jer naprosto imaju taj volumen i tu političku volju, i nisu očajni da svakome ‘uvale’ svoju robu nego ipak biraju. To je u naravi priroda velesila, a velesila ima jako malo“, izjavio je predsjednik Milanović.
Tijekom vježbe, koja se provodi od 22. lipnja do 3. srpnja 2026. godine na lokacijama diljem zemlje, prikazane su sposobnosti i spremnost Hrvatske vojske da zajedno sa saveznicima i partnerima provedbom zadaća s ciljem odvraćanja i obrane u okvirima misije kolektivne obrane.
Uz sudjelovanje više od 2000 pripadnika Hrvatske vojske i MUP-a, na međunarodnoj združenoj vojnoj vježbi „Borbena moć 26“ na vojnom poligonu „Eugen Kvaternik” u Slunju sudjelovalo je preko 400 pripadnika oružanih snaga iz devet različitih savezničkih i partnerskih zemalja.
U prigodi obilježavanja 30 godina suradnje Oružanih snaga Republika Hrvatske i Nacionalne garde Minnesote u okviru međudržavnog programa partnerstva Predsjednik Republike Hrvatske i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga Republike Hrvatske Zoran Milanović donio je na temelju svojih ustavnih i zakonskih ovlasti Odluke o odlikovanjima za časnike vojske Sjedinjenih Američkih Država.
FOTO: Ured predsjednika Republike Hrvatske / Ana Marija Katić
L. Grčić