Čak 22 tisuće ilegalnih migranata lani zatražilo azil na području Karlovačke županije. Županica: Osigurati sigurnost naših građana
U Županiji je lani godine izdano više od 4 tisuće dozvola za rad strancima
Više od 22 tisuće ilegalnih migranata zatražilo je formalno azil prošle godine u Karlovačkoj županiji.
Mogućnost boravka, odnosno azil, zatražilo je 22 tisuće stranih državljana, odnosno ilegalnih migranata. Slikovito, to su dvije Duge Rese, no radi se o brojci ilegalnih migranata koji se nisu zadržali na području Karlovačke županije. Ali će ostati zapisano da su ovdje zatražili azil.
I dok brojni dolaze ilegalno, stranci dolaze legalno i to raditi. Više od 4 tisuće izdanih dozvola za rad ima Karlovačka županija protekle 2023. godine. Radi se najviše o državljanima BIH, Srbije, a potom stižu i oni iz Nepala, a ima ih i iz Bangladeša.
Podaci su to koje je u razgovoru za Radio Mrežnicu iznijela karlovačka županica Martina Furdek Hajdin, u sada već tradicionalnom gostovanju presjeka godine na izmaku.
Najveći pritisak dolazi s azijskih kontinenata, a priznaje i sama županica, zabrinjavajuće su brojke ilegalaca koje su doživjele drastično povećanje u odnosnu na prethodno razdoblje.
Međutim, napominje Furdek Hajdin, više od 4 tisuće izdanih radnih dozvola stranim državljanima je i dio koji znači da su se oni već sada “udomaćili” na ovim prostorima.
– Ja zaista vjerujem i smatram da i drugi to uviđaju, ovo nije problem Karlovačke županije ili grada Karlovca, ovo je globalan problem koji se tako treba promatrati i na taj način rješavati. Mi se nalazimo na toj ruti, veliki je pritisak, to svi vide, velike su brojke i eskalirale su ove godine. Istina je da zimski mjeseci uvijek donose zatišje, ali to ne znači da nas na proljeće neće dočekati ponovno slična situacija, govori županica.
Ne želim biti fatalist, ovo nije smak svijeta
Upravo iz tog razloga, po uzoru na druge države i njihovu politiku, posebice Italije i Mađarske, zaključeno je da nema smisla boriti se protiv migranata, koji se trenutno kreću po cijelom svijetu, već se usmjeriti na rješenja koja će građanima osigurati sigurniji i kvalitetniji život.
– Na nama je da se kvaliteta i sigurnost života nas koji smo tu, ne smanjuje. Tu moramo napraviti najveći iskorak i zato imamo podršku i potporu, kao i suradnju Vlade i želimo napraviti sve da spriječimo neugodne situacije.
Upravo na tom tragu, niz je situacija koje su i slikovno zabilježene ovog ljeta, od doslovce rijeke migranata koje su se slijevale ulicama Slunja i to na samom vrhuncu turističke sezone, preko smeća i upada u privatna dvorišta, a bilo je tu i kaznenih djela koja su sada dosegnula i porast od 180%.
I dok županica u svemu nastoji pronaći i dozu optimizma, ponajviše u nedostatku radne snage koju danas “spašavaju” upravo migranti no oni legalni koji dolaze “s papirima”, svjesna je da to nisu uvijek lijepi prizori na našim ulicama.
– Reći ću ovo kao obična građanka. Ne želim biti fatalista, ne mislim da je ovo smak svijeta, ali znam da ponekad to nisu ugodni prizori i situacije. Migracije i seobe su uvijek bile prirodne i imale svoje razloge, bile to političke, ekonomske i slično, ali činjenica je da Europljana nema i da se tu pojavljuje veliki problem radne snage, zaključuje.
Kamp u Dugom Dolu sa smanjenim kapacitetom
Upravo zbog “zimskog zatišja” kako navodi Furdek Hajdin, kamp u Dugom Dolu, koji je, podsjećamo, s radom započeo prošlog mjeseca, trenutno radi sa smanjenim kapacitetom od predviđenog.
Kamp je i namijenjen za registraciju migranata i privremeni prihvat dok se odu s područja Hrvatske, a potvrđuje, problema dosada nije bilo.
– Ne smije čekati da se dogode neke tragične situacije. Mi migracijama moramo upravljati, moramo kontrolirati i prevenirati, poručila je županica.
L. Grčić