Čuvari 4 rijeke: Recite što se točno dogodilo s Koranom
Podsjećaju na zagađenje početkom kolovoza i na nedostatak pravih informacija
Čuvari četiri rijeke te vijećnik Tomislav Novak poručuju: Recite što se točno dogodilo s Koranom.
U otvorenom pismu podsjećaju da je nedavno Korana bila zagađena, na Foginovom kupalištu, a da se ništa nije doznalo. Podsjećaju i na karlovačka vodocrpilišta i niz drugih detalja, a njihovo pismo donosimo u cijelosti:
Otvoreno pismo gradolnačelniku
Pijemo li i kupamo li se u onečišćenoj vodi?
Poštovani Gradolnačelniče,
Javljamo Vam se nakon više od dva tjedna otkako smo svjedočili zagađenju rijeke Korane na Foginovom kupalištu na dan 09. kolovoza 2023.
Zabrana kupanja završila je 13. kolovoza, bez ikakvih, a kamoli detaljnijih objašnjenja ili rezulatata analize iako je grad Karlovac na svojim stranicama na dan zagađenja građanima Karlovca obećao iste u roku od četiri dana.
Kao što ste, vjerujem, upoznati, gotovo sva vodocrpilišta grada Karlovca crpe vodu iz podzemnih voda, a koje napaja rijeka Korana, pa se nadamo da shvaćate našu zabrinutost i pitanja.
Kakav je monitoring zagađenja naših rijeka? Što Karlovčani piju i u čemu se kupaju? Koji je uzrok zagađenja Korane 09. kolovoza ove godine?
Upite o kakvoći vode i rezultatima analize poslali smo 13.kolovoza na 5 adresa Karlovačke županije i to : Civilnoj zaštiti, Upravnom odjelu za graditeljstvo i okoliš, odsjeku za planske poslove i zaštitu okoliša, upravi i ravnatelju Zavoda za javno zdravstvo Grada Karlovca.
Odgovor smo dobili samo od Službe za zdravstvenu ekologiju Karlovačke županije s zaključkom:
„ Zavod za javno zdravstvo, služba za zdravstvenu ekologiju nije ovlaštena utvrđivati uzrok zagađenja rijeke Korane, več ovlašteni laboratorij za ispitivanje voda. Crpilišta pitke vode na području Karlovca ali i ostalih gradova i općina na području županije, u nadležnosti su pravnih osoba koje obavljaju djelatnosti javne vodooskrbe. Samim tim, te pravne osobe vlasnici su podataka o ispitivanju crpilišta pitke vode”.
Takvo izbjegavanje i prebacivanje odgovornosti smatramo krajnje nekorektno i usuditi ćemo se reći protuzakonito. Podsjetit ćemo Vas, institucije grada i Županije služe kao servis građana i njihovih sustava, a ne obrnuto. Ovim putem upozoravamo vas na zakon o vodama koji ste dužni provoditi.
Zakon o vodama članak 79.
„ Ako je uslijed iznenadnog slučaja, kvara ili iz drugih razloga nastala opasnost zagadenja voda, pravna, odnosno fizička osoba u vezi sa čijim je djelovanjem ili propustom takva opasnost nastala, dužna je bez odgadanja o tome izvijesiti najbližu policijsku upravu.
Svaka osoba koja primijeti da je došlo do zagadenja voda ili da postoji opasnost nastanka zagadenja, dužna je o tome izvjestiti najbližu policijsku upravu. ·
Policijska uprava će o nastalom zagađenju, odnosno opasnosti od zagadenja voda izvijestiti najbližega županijskoga vodopravnog inspektora, odnosno najbližu organizacijsku jedinicu “Hrvatskih voda”.
“Hrvatske vode”, ili druga pravna osoba odredena planom za zaštitu voda dužna je neposredno po saznanju o zagadenju voda ili nastanku opasnosti od zagadenja poduzeti mjere za njihovo sprečavanje, odnosno otklanjanje.
Troškove poduzetih mjera snosi pravna, odnosno fizička osoba zbog čijeg je djelovanja ili propusta došlo do zagadenja, odnosno opasnosti od zagađivanja.
Vjerujemo da ćete Vi u najkraćem roku dati točnu informaciju što se dogodilo, kad već službe podređene Vama ne ispunjavaju svoju zakonsku obavezu odgovaranja na upite.
Rado bismo rekli “ srdačno Vas pozdravljamo” ali teško možemo zatomiti ljutnju potaknutu šutnjom administracije i javnih institucija.