Radio Mrežnica
Podijeli

“Danas ne postoje ustaše,već politička scena”

U svjetlu rasprava o ustašama i partizanima koje se vode već danima, a nastavile su se i na današnjem aktualnom saborskom prijepodnevu, novinare u Karlovcu zanimalo je što o svemu kaže Tepeš.

Iako nije dao precizan odgovor na pitanje je li ili nije ustaša, Tepeš je ipak izjavio da se Hrvatska treba okrenuti budućnosti. O neiskrenom odricanju od ustaštva, kako tvrdi oporba, ponovio je da smatra kako su u svim političkim strankama u Hrvatskoj domoljubi jer nema metra za mjerenje domoljublja.

– Tako isto meni mora gospodin Milanović, očito nervozni gubitnik, dokazati kojim je on to metrom mjerio da li je netko nešto lažno osudio ili nije lažno. Rođen sam 1980., moj pokojni otac 1952., povjesničar sam. Ustaški pokret je nastao 1929.,  nestao 1945., sam poglavnik je u emigraciji osnovao HOK, više se nije nazivao ustaškim imenom… Mene danas pitati da li sam ustaša je pitanje koje ne znam kako bih nazvao – ne postoje više niti ustaše niti neustaše, danas postoji hrvatska politička scena, rekao je Tepeš.

Sve što se ovih dana događa u Hrvatskoj, smatra Tepeš, dirigirano je iz Beograda

– Imam osjećaj da je Pupovac dirigiran od strane Vučića jer Vučić je u Beogradu u predizbornoj kampanji i da se on osvrnuo na 10. travnja. A sve po onoj staroj tezi – nabijanja kolektivne krivnje hrvatskome narodu što ja nikako i nikada neću prihvatiti. U Jasenovcu se trebalo pokazati zajedništvo, trebalo se zajedno odati počast žrtvama i zajedno poslati poruku mladima da se takvi zločini nikad ne smiju ponavljati.

Očekujemo od SNV i Pupovca da budu na komemoraciji na Ovčari, Škabrnji…

Uz poruku mladima, Tepeš je imao i poruku za čelnike Srpskog narodnog vijeća.

– Očekujemo od gospodina Pupovca i saborskih zastupnika iz Srpskog narodnog vijeća da budu na komemoracijama u Škabrnji, na Ovčari, u Borovu Selu, Voćinu i Đeletovcima. To je ono  što očekujem od njih jer moramo pokazivati da su sve žrtve jednake. Onda ćemo vidjeti kako se žrtve poštuju, da li oni poštuju svoje žrtve ili samo žrtve politiziraju što je jako žalosno, rekao je Tepeš.

Iako onima koji 10. travnja slave Tepeš nije ništa želio poručiti osim da povijest treba ostati u prošlosti, ipak je dodao:

– Danas su ljudi koji su rođeni 1998. punoljetni, oni ne znaju što je Domovinski rat jer je to nešto što je iza njih. Ne znaju ni što je 30.5., 29.11., 10.4. ne znam ni koji sve datumi. Gdje bih ja stigao kad bih računao sve iz Prvog svjetskog rata, znam datume i iz Napoleonskih ratova, Rimskih carstava… to je povijest i to ostavimo povjesničarima.

Portal Radio-Mrežnica unaprijedio je politiku privatnosti i korištenja takozvanih cookiesa, u skladu s novom europskom regulativom. Cookiese koristimo kako bismo mogli pružati našu online uslugu, analizirati korištenje sadržaja, nuditi oglašivačka rješenja, kao i za ostale funkcionalnosti koje ne bismo mogli pružati bez cookiesa. Daljnjim korištenjem ovog portala pristajete na korištenje cookiesa. Ovdje možete saznati više na Prihvati Čitaj više