Radio Mrežnica
Podijeli

“Dnevnik duše ratnika” pred učenicima

– Volite, cijenite i čuvajte sve što je vaše, ali pri tom ne vrijeđajte i ne uništavajte ono što je tuđe, poručila je učenicima.

Upravo zato što je voljela svoje i zato jer ne želi da njena i sva ostala djeca ikada moraju ostati bez svojih domova, ona je s 18 godina 1991. pristupila Zboru narodne garde. Odlučila je biti vojnik, a to je ostala, kao profesionalac, sve do danas. Sva pitanja koja učenici nisu stigli postaviti, Sabini će napisati pa će im ona odgovoriti.

A na naše pitanje, sjeća li se gdje je bila 18. studenog 1991., na dan kada je pao grad heroj, brzo je odgovorila: "Na Turnju".

– To su bili oni dani. Bilo je pokušaja proboja i konstantnog zadržavanja linije da Turanj ne padne i tako sve do božićnih blagdana. Znali smo što se događa s Vukovarom, ali nismo mi na prvoj crti imali puno informacija i bili smo zaokupirani svojim, bojištem i držanjem neprijatelja podalje od grada. Samo se zna da su svi u svakom trenutku bili spremni krenuti za Vukovar, rekla je Sabina.

Za vukovarski vodotoranj prikupili 3.600 kuna

Osnovna škola Švarča poznata je po tome da vrlo aktivno svoje učenike educira o razdoblju Domovinskog rata. Posjeti gradu Vukovaru samo su dio tih aktivnosti.

Naime, učenici za grad Vukovar čine i puno više. Već šestu godinu za redom puštaju 200 lampiona niz Kupu 17. studenog, večer uoči dana sjećanja na Vukovar i veliku tragediju njegovih stanovnika. 

Ove godine dodatno, izradili su straničnike čijom prodajom prikupljaju novac za obnovu vukovarskog vodotornja. Radi se o simbolu vukovarskog stradavanja, ali i prkosa jer ma koliko je god puta pogođen te 1991., nije se srušio.

Naknado su iz OŠ Švarča javili da su prodajom straničnika za vukovarski vodotoranj prikupili čak 3.600 kuna. Da su se građani odazvali u velikom broju govori i podatak da nije prodano svih 500 komada, koliko su učenici izradili.

– Akcija prodaje straničnika završava danas. Prodavani su u knjižnici, kazalištu, muzeju, ali i na Interliberu. Učenici su izradili 500 straničnika, bookmarksa i tek očekujemo prebrojavanje skupljenog novca. Vjerujemo da ćemo uspjeti prikupiti barem tisuću kuna, rekla je danas ravnateljica Andreja Željković.

U međuvremenu, učenici, ali i svi Karlovčani koji se žele pridružiti, večeras u 18 sati na radionici će izrađivati lampione i pisati poruke koje će potom 17. studenog pustiti s Kvake niz Kupu.

Portal Radio-Mrežnica unaprijedio je politiku privatnosti i korištenja takozvanih cookiesa, u skladu s novom europskom regulativom. Cookiese koristimo kako bismo mogli pružati našu online uslugu, analizirati korištenje sadržaja, nuditi oglašivačka rješenja, kao i za ostale funkcionalnosti koje ne bismo mogli pružati bez cookiesa. Daljnjim korištenjem ovog portala pristajete na korištenje cookiesa. Ovdje možete saznati više na Prihvati Čitaj više