Radio Mrežnica
Podijeli

Dr. Gajski: Šteta od medicine je velika

– Po nekim procjenama već polovica lijekova koji su danas u primjerni odnosno polovica troška koji odlazi na lijekove je nepotreban. Oko trećina pretraga je suvišna i već oko 10 do 20 posto operacija sa tendencijom sve većega rasta i inflacije nepotrebnih dijagnostičkih i terapijskih postupaka. Oni nisu samo višak od kojeg glava ne boli nego kroz taj višak nastaje konkretan izravna i neizravna šteta za zdravlje ljudi. Šteta od medicine je ogromna i o njoj se premalo zna i prijeti jednim scenarijem u kojem bi mogla uskoro postati veća od koristi.

Konkretno, kaže postoje pretrage koje su beskorisne, a štetne poput mamografije za koju dr. Gajski da je kao screening na rak dojke u stvari beskoristan postupak.

– Brojne radiološke pretrage, oko trećine njih, daju nam samo jednu lijepu sliku bez ikakvog učinka na zdravstvene ishode kod ljudi. Oko 2800 novih karcinoma dojki svake godine u Americi se povezuju upravo s radiološkim pretragama od kojih dvije trećine otpadaju na CT koji posebno zrači, upozorava dalje dr. Gajski.

Ogromna je šteta i od suvišnoga liječenja medikamentima, naglasila je dr. Gajski.

– Po nekim istraživanjima u Americi više od 100 tisuća ljudi godišnje umre od posljedica nuspojava lijekova što je više nego stradalih u prometnim nesrećama.

Predavanje koje je sinoć održano u Karlovcu organizirala je udruga osoba oboljelih od karcinoma i leukemije Novi život. Upravo kod ovako teških oboljenja, naglašava dr. Gajski možda se propisuje i najviše nepotrebnih terapija, poput kemoterapije.

– Kemoterapija je vrlo problematičan terapijskih postupak. Djelotvorna je pri nekim malignim bolestima kao što su leukemija, limfomi, karcinomi testisa, jajnika, donekle dojke. Međutim, za većinu najčešćih tumora, a to su oni pluća, debelog crijeva, želuca, mozga, prostate… kometerapija je praktički beskorisna.

I dok pacijenti dr. Gajski dobro reagiraju na njene stavove i način rada, kod njenih kolega liječnika, kaže to nije slučaj.

– Kad je riječ o kolegama oni nisu zainteresirani za ove teme jer je puno ugodnije, komotnije, lakše, unosnije raditi prema smjernicama velikih stručnih društava. Kad je pak riječ o pacijentima većina njih dobro reagira na moj način liječenja i moj pristup. Mnogi su se pacijenti riješili suvišnih lijekova, neki su odlazili vrlo sretni iz ordinacije jer sam ih uspjela razuvjeriti da tzv. osteoporoza ili kolesterol za koje im je rečeno da će im ozbiljno ugroziti zdravlje i zbog kojeg su strahovali, u stvari nije nikakav problem.

Pacijentima preporuča da koriste svoje pravo na drugo mišljenje te da se dobro informiraju o mogućnostima liječenja svoje bolesti.

Portal Radio-Mrežnica unaprijedio je politiku privatnosti i korištenja takozvanih cookiesa, u skladu s novom europskom regulativom. Cookiese koristimo kako bismo mogli pružati našu online uslugu, analizirati korištenje sadržaja, nuditi oglašivačka rješenja, kao i za ostale funkcionalnosti koje ne bismo mogli pružati bez cookiesa. Daljnjim korištenjem ovog portala pristajete na korištenje cookiesa. Ovdje možete saznati više na Prihvati Čitaj više