Radio Mrežnica
SAMO LOVA Podijeli

Dugorešanima stigli računi za plaćanje grobnog mjesta nakon 15 godina zakupa. “To imaju još možda tri grada u zemlji”

“Uplatnice stižu na 1700 do 5000 kuna, a u isto vrijeme umirovljenike se zove da podignu 140 kuna božićnice”

Gotovo nevjerojatan podatak o tome što Dugorešani plaćaju, isplivao je danas u javnost. Samo dva ili tri grada u Hrvatskoj među kojima je upravo i Duga Resa, donijeli su odluku da građani imaju obavezu plaćanja jednokratne naknade za dodjelu grobnog mjesta nakon isteka 15 godina.

Sve je pokrenuo svojim pitanjem na aktualcu sjednice nezavisni Branko Primužak kazavši da su neke dugoreške obitelji dobile uplatnice na iznose i do 5 tisuća kuna za grobna mjesta, prijeti im se ovrhama, a on se pita po kojem je to zakonu. Riječ je o iznosima od 1700 kuna za jedno mjesto ili 3300 za dvostruko grobno mjesto.[sound link=”http://radio-mreznica.hr/wp-content/uploads/2017/12/groblje_prim_1.mp3″]

Pet tisuća kuna uplatnica za grobno mjesto na penziju od dvije tisuće. Po kojem zakonu?

– Mirogoj koji je najpoznatije groblje i trebao bi biti uzor drugima, takve stvari nema, nego godišnje plaćaš grobnu naknadu kao što se to i ovdje radi, 150 kuna. O kakvim je sad novim uplatama riječ, odakle umirovljenicima čija je “špica” penzije možda 2500 kuna novac da plate te iznose koji se u nekim obiteljima penju i do 5 tisuća kuna, pitao je Primužak i dodao da se umirovljenike poziva u Grad da dignu božićnicu od 140 kuna, a s druge strane šalju se ovakve “božićnice” i do 5 tisuća kuna vrijednosti.

Uz Dugu Resu to imaju  još samo dva do tri grada u zemlji

Pročelnica Kristina Luketić objasnila je da se Grad raspitivao i tražio stručna mišljenja o obavezi plaćanja naknade za trajno korištenje grobnog mjesta. Dobili su dva različita tumačenja: jedno je reklo da je upitna naknada za trajno korištenje kod postojećih grobnih mjesta, a druga da je opravdano i obavezno platiti jednokratnu naknadu po isteku 15 godina zakupa. Naravno, u Gradu su se priklonili ovoj drugoj opciji koja “udara” po džepu građana. Zato Dugorešani moraju platiti jednokratnu naknadu za korištenje grobnog mjesta nakon 15-godišnjeg zakupa, no to je slučaj u tek još dva do tri grada u Hrvatskoj.

-To imaju dva ili tri grada u Hrvatskoj, a svi ostali ne, dodala je Luketić pozvavši se na odluku gradskog vijeća.[sound link=”http://radio-mreznica.hr/wp-content/uploads/2017/12/grob_prim_2.mp3″]

Riječ je o odluci staroj nekoliko godina, koja očito je, sad dolazi na naplatu Dugorešanima.

 

Portal Radio-Mrežnica unaprijedio je politiku privatnosti i korištenja takozvanih cookiesa, u skladu s novom europskom regulativom. Cookiese koristimo kako bismo mogli pružati našu online uslugu, analizirati korištenje sadržaja, nuditi oglašivačka rješenja, kao i za ostale funkcionalnosti koje ne bismo mogli pružati bez cookiesa. Daljnjim korištenjem ovog portala pristajete na korištenje cookiesa. Ovdje možete saznati više na Prihvati Čitaj više