– Uobičajena je sada špica oboljenja od variccela iliti vodenih kozica. 40-ak slučajeva imali smo u prosincu i sada 20-ak u siječnju. Tu je nastavak epidemije koja je uobičajena – potvrdio je ravnatelj županijskog Zavoda za javno zdravstvo Boško Milanković.
Vodene kozice dječija su bolest i najčešće zahvaća djecu predškolske dobi. No, kako je riječ o blagoj bolesti protiv nje se u Hrvatskoj ne cijepi.
– Bolest je karakterizirana osipom, kasnije vodenim mjehurićima i krasticama koje brzo prođu i iza toga ostaje trajni imunitet. Inače se protiv variccela djeca ne cijepe sukladno Pravilniku koji je na snazi u Republici Hrvatskoj – pojasnio je Milanković.
Bolest se rijetko zakomplicira, a to se uglavnom može desiti ako vodene kozice dobiju starije osobe.
– Tu i tamo netko stariji preboli ovu dječju bolest, međutim onda je malo teža forma. Ipak, i dalje to je jedna vrlo blaga bolest – naglašava Milanković.
Godišnje u Karlovačkoj župniji vodene kozice preboli do 200 osoba.