Godišnja nagrada za zelenu gradnju i održivo izgrađen okoliš stigla u ruke karlovačkog Inkasatora
Rezultat je to dugogodišnjeg rada na energetskoj obnovi
Godišnja nagrada za zelenu gradnju i održivo izgrađen okoliš stigla u ruke karlovačkog Inkasatora koju dodjeljuje Hrvatski savjet za zelenu gradnju i Hrvatska udruga proizvođača toplinsko fasadnih sustava u čak 6 kategorija.
Ovom prilikom se danas u Karlovcu Inkasator pohvalio i aktivnostima u proteklih godinu dana, dok je direktorica Andreja Barberić istaknula da ovo nije samo nagrada tvrtke, već svih predstavnika i suvlasnika zgrada koji su se odlučili krenuti put energetske obnove, dok su oni samo logistička potpora.
– Cilj ove nagrade je istaknuti pozitivne prakse u Hrvatskoj. Isto tako, promicati važnost energetske učinkovitosti, ne samo u zgradarstvu, već u svakodnevnom životu, kako u društvenom, tako i u ovom gospodarskom sa onim krajnjim ciljem da prenesemo svi ublažavanje posljedica klimatskih promjena, dodala je direktorica.
Nadalje, istaknula je kako cijeli gradski sustav teži održivosti, a pohvalila se i podacima o prošlogodišnjim aktivnostima prema kojima su u 2021. godini obnovili 19 zgrada, u 2022. godini 21 zgradu, dok su suvlasnici su samostalno uložili 25 milijuna kuna u energetsku obnovu. U 2023. godini provedeno je 20 investicija od kojih 9 energetskih obnova pročelja. 28 projekata je u tijeku izvođenja ili ugovoreno, a 9 se odnosi na energetsku obnovu pročelja.
Energetskom obnovom doprinosi se ublažavanju klimatskih promjena jer je svaka obnova projektirana i izvedena da zgrada godišnje štedi minimalno 50% primarne energije.
Nagrada pak ne čudi zbog desetogodišnjeg predanog rada, nastavila je direktorica, dok samo ove godine imaju sveukupno ugovoreno više od 40 projekata.
Da će tu uvijek biti i podrška Grada Karlovca u smjeru zelene tranzicije i održivog razvoja potvrdila je i karlovačka dogradonačelnica Ivana Fočić, s naglaskom da se Europska sredstva maksimalno koriste, a tako je i građanima omogućeno da ulažu u energetsku obnovu.
L. Grčić