Grad na molbu Arkade dao zeleno svjetlo i DA izvlaštenju vlasnika zemljišta u Zvečaju. “Privatni kapital želi nam oduzeti djedovinu”
Gradonačelnik se pozivao na to da Grad ne izvlašćuje, nego da odluka ide dalje na županiju i državu
Dugoreško gradsko vijeće odlučilo je dati pozitivno mišljenje kako bi se 44 vlasnika zemljišta odnosno 13 čestica na prostoru kamenoloma Zvečaj izvlastili, a sve na zahtjev tvrtke Arkada koja tvrdi da im je ugrožena stabilnost i sigurnost u radu, kao i očuvanje radnih mjesta.
Uz vijećnike su se na sjednici vijeća našli i neki vlasnici zemljišta, ali i odvjetnici obiju strana koji su dobili “minutažu” kako bi vijećnicima objasnili svoju stranu ove priče. A priča ne počinje jučer, naprotiv traje već dugo vremena i u njoj ova poznata tvrtka želi do kraja okrupniti zemljišta na tom koncesijskom polju. S druge strane “nišana” vlasnici su te zemlje, a dogovora nema.
Arkada je uspješna, traži podstrek
U Arkadi tvrde da su na tom polju riješili 90 posto imovinsko pravnih odnosa, a ostatak je bez uspjeha što ih vodi u ugroženost stabilnosti i sigurnosti u radu. Zato su od Grada Duge Rese zatražili mišljenje da se vlasnici – izvlaste.
U obrazloženju zašto bi Grad trebao donijeti pozitivno mišljenje, komplimente za Arkadu nizala je tajnica Grada Helena Milković Klokočki. – – Tvrtka je iznimno uspješna, dobitnica nagrada, te uredno plaća sve koncesijske naknade iz čega se može zaključiti da postoji javni interes za ishođenjem koncesije na cijelom polju.Najgore bi bilo da ovo mišljenje ostane nedovršeno. Tvrtki se daju priznanja, a tvrtka traži podstrek za daljnje poslovanje”.
Na istoj “liniji” bila je i odvjetnica Arkade Irena Blauhorn koja je vijećnicima objasnila da je najveći dio čestica otkupljen, a jedan dio neriješen. – Vaš posao nije utvrđivati interes Arkade niti vlasnika, već interes Grada. Je li u interesu Grada da dobije više naknada, pitala je pa dodala da su neki u vlasništvo ušli kasnije nakon što je Arkada postala ovlaštenik i to nazvala špekulacijom. – Moja vizija vijećnika je da su to ljudi kojima je interes Grada na prvom mjestu.
Izvlaštenje je protivno zakonu, tvrdi odvjetnik Rožman
No zato je izvlaštenje za odvjetnika Hrvoja Rožmana koji zastupa dio vlasnika zemlje, u potpunosti protivno zakonu pa nije pogodno za donošenje odluke.
– Pravo vlasništva je jedno od temeljnih ljudskih prava zaštićeno i Ustavom RH, a bilo kakvo diranje u njega mora biti prema točno određenim pravilima, a tako je donijet i zakon o izvlaštenju. – Budući se radi o velikom broju čestica te vlasnika i suvlasnika – njih 44, zakon propisuje da je u slučaju izvlaštenja većeg broja nekretnina, korisnik izvlaštenja dužan je dostaviti dokaz o objavi ponude vlasnicima, a takav dokaz ja ni moje stranke nismo imali priliku vidjeti. Rožman kaže da se u prijedlogu treba navesti i vlasnik, posjednik, stvarnopravni ovlaštenik, čestica i površine, a toga nema – stoga je nezakonit. Tvrtka Arkada bila je i dužna dostaviti dokaz da je pokušala sporazumno riješiti spor s vlasnicima nekretnina. Navode i da su vlasnici 90 posto polja, no ne navodi se niti jedna čestica.
Podsjetio je i na prošlost jer ovo nije prvi put da se eksproprijacija zemljišta za ovu tvrtku našla na dnevnom redu vijeća. U prethodnom je sazivu dano negativno mišljenje, a i tad se pokrenulo pitanje ugovora sklopljenog prije 9 godina kojim se Arkada obvezala formirati pristupne puteve radi osiguranja pristupa vlasnicima neotkupljenih nekretnina. Zauzvrat je Grad D.Resa omogućio ući u posjed tek nakon njihovog formiranja. – Od 2011. godine međaši nemaju mogućnost pristupiti svojim nekretninama ni puteva nema. Razumjet ćete nepovjerenje prema Gradu koji bi trebao zastupati njihove interese, rekao je Rožman.
Brat u vijeću, sestra vlasnica firme
I dok su u HSS-u svi za izvlaštenje, HDZ-ov Zlatko Grčić podsjetio je upravo na prošlost i nikad formirane puteve, upitao je li Grad razgovarao prije davanja mišljenja s vlasnicima zemljišta, podsjetio da ukoliko dođe do izvlaštenja cijena zemlje koju će dati država neće biti ista kao u slučaju kad razgovara vlasnik i onaj koji je zainteresiran za njegovo zemljište.
– Ako ja hoću neku zemlju kupiti, onda vlasnik ima pravo postaviti svoju cijenu, no država to drugačije “reže”, rekao je Grčić. Potom je spomenuo i već općepoznatu stvar na koju se “zaboravlja”, a to je smiju li svi vijećnici glasovati zbog mogućeg sukoba interesa. Naime, jasno je da je direktorica tvrtke Arkada Marija Ivanić, a njen brat Mijo sjedi u tom istom vijeću koje bi o tome trebalo donijeti odluku. – On glasa o tvrtki svoje sestre pa me to zanima, ali i ima li još osoba koje su u srodstvu s nekim, pitao je Grčić. Pitao je i je li se situacija u odnosu na prije nekoliko godina pogoršala jer je tad rečeno da polje može raditi bar još 50 godina, a sad se spominje ugroženost posla. Pogodujemo li nekome, dodao je Grčić pa i on podsjetio na neizgrađene puteve.
Gradonačelnik Boljar kaže da mu je i samom ovo neugodna situacija, da će Vijeće omogućiti nastavak zakonom predviđenog postupka i da Grad ne izvlašćuje, već to ide dalje na Županiju te državu koja donosi odluku.
Privatni kapital želi oduzeti djedovinu po mizernoj cijeni. Vijećnici, je li to moralno?
A glas naroda bio je i Zvečajac Stjepan Fudurić, jedan od vlasnika zemljišta koji je Boljaru i vijećnicima rekao kako “privatni kapital nam sad hoće oduzeti tu djedovinu i po mizernoj cijeni, a godinama trpimo život uz kamenolom”. Nizao je što sve vlasnici zemljišta, točnije kuća na tom području trpe zbog rada kamenoloma, naveo kako zidovi kuća pucaju, kako kamenje leti, što znači živjeti s prašinom, miniranjem i sl., pa upitao vijećnike: -Razmislite je li to moralno i pravedno da nam to oduzmu, a godinama trpimo i nismo probleme radili toj zlatnoj firmi kako sam danas čuo.
No, glas naroda nije se pretjerano “uhvatio” vijećnika koje je birao taj isti narod.
S 8 glasova ZA i to 6 HSS-ovih te uz Živog zida Matičića i nezavisnog Sarvana donijeli su pozitivno mišljenje za izvlaštenje, tri su bila protiv i to iz HDZ-a, a dvojica suzdržanih – Benić iz AUZ i Moguš iz SDP-a.
A ako se pitate je li glasao i brat, naravno da jest i to pozitivno. Zakon mu naime, to omogućuje. Moral i politika odavno ne idu u istom smjeru. 🙂 A u kojem će smjeru ići ovaj slučaj “izvlaštenje”, reći će svoje i Županija te kasnije država.