Građanska inicijativa ‘Moj grad Sisak’ organizirala druženje u Karlovcu u povodu Majčinog dana
Korisnice susreta, žene s odobrenom međunarodnom zaštitom, iznosile su svoja iskustva o položaju žene/majke u obitelji u zemljama iz kojih su došle pod pritiskom ratnih zbivanja – i Hrvatske u kojoj sada žive.
Majčin dan ima svoje korijene u engleskom i američkom pokretu žena. Amerikanka Ann Maria Reeves Jarvis organizirala je Mothers Day Meetings, gdje su majke mogle razmjenjivati ideje o aktualnim pitanjima. Ona je 12. svibnja 1907., u nedjelju nakon druge godišnjice smrti njezine majke, osnovala Sjećanje na okupljanje za Majčin dan. S 500 bijelih karanfila izrazila je svoju ljubav prema preminuloj majci i u mjesnoj ih je crkvi dijelila drugim majkama. Posvetila se inicijativi za osnivanje službenog državnog praznika u čast majki, pišući pisma političarima, gospodarstvenicima, svećenicima i ženskim udrugama. Već 1909. majke su u 45 država SAD slavile majčin dan, a američki predsjednik Wilson proglasio je 1914. godine Majčin dan nacionalnim praznikom.
Ovim povodom Građanska inicijativa ‘Moj grad Sisak’ organizirala je prigodno druženje u Karlovcu, u prostorijama Gradske četvrti Grabrik. Korisnice susreta bile su žene s odobrenom međunarodnom zaštitom, koje su iznosile svoja iskustva o položaju žene/majke u obitelji u zemljama iz kojih su došle pod pritiskom ratnih zbivanja – i Hrvatske u kojoj sada žive. Tijekom razgovora dolazimo do spoznaje da postoje mnoge različitosti, ali i mnoge sličnosti koje su očito svojstvene svim ženama svijeta – pojasnila je voditeljica projekta dr. sc. Daša Poredoš Lavor. U svojstvu prevoditelja za arapski jezik i kulturnog medijatora na projektu je angažiran Salam Ibrahim Kadhim Al-Nidawi, mag. iur.
U kreativnom dijelu susreta korisnice su, uz vodstvo i podršku volonterke Jadranke Demonja, sudjelovale u ukrašavanju staklenki salvetnom tehnikom. Zajedno s karanfilima nježnih boja, koji se tradicionalno daruju za Majčin dan, i kreativnim uratcima koje su žene ponijele sa sobom kući – dali smo podršku obilježavanju ovog značajnog dana, a prisjetili smo se i iskustava obilježavanja Majčinog dana u Siriji, koji se povezuje s prvim danom proljeća i obilježava se 21. ožujka – dodala je Poredoš Lavor.
Ova aktivnost dio je projekta ‘SMS – svi mi skupa II’, koji je dio dvogodišnjih programa usmjerenih smanjenju i prevenciji socijalne isključenosti te socijalnom uključivanju i integraciji socijalno osjetljivih skupina za 2023. i 2024. godinu. Projekt financira s 14.000 eura Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Partneri na projektu su Knjižnica i čitaonica Kutina i Osnovna škola ‘Braća Bobetko’ Sisak.
(sponzorirana objava)