I karlovački suci u štrajku, štrajkat će ih više nego u svibnju prošle godine
Radit će se samo hitni slučajevi
Počinje bijeli štrajk koji je najavila Udruga hrvatskih sudaca, a pridružit će im se i državni odvjetnici. Sve se radnje u prvostupanjskim i drugostupanjskim sudskim postupcima odgađaju, osim u hitnim predmetima u kojima bi mogla nastupiti nenadoknadiva šteta.
U štrajku hrvatskih sudaca sudjelovat će i oni s karlovačkog Suda – općinskog, županijskog, te Trgovačkog, ali i sve stručne službe kao i stalna služba Gospić te stalne službe Ogulin i Slunj.
U ovom štrajku sudjelovat će oko 90 posto sudaca, rekao je za Radio Mrežnicu glasnogovornik Suda Leon Kovačić, a radit će se hitni slučajevi, odnosno odrađivati samo one predmete u kojima bi moglo doći do nenadoknadive štete za građane, poput suđenja kojima prijeti npr. zastara.
Podsjećamo, suci traže da se njihove plaće indeksiraju prema prosječnim plaćama u društvu te da se sustavno usklade platni razredi.
I dok iz Udruge hrvatskih sudaca poručuju – za štrajk je sve spremno, resorni ministar Ivan Malenica podsjeća – suci su ovoga tjedna dvaput odbili povećanje plaće koje bi za većinu njih s prošlogodišnjim povećanjima ukupno iznosilo oko 700 eura – za što moraju preuzeti odgovornost.
Sudačka udruga ističe kako je netočna tvrdnja ministarstva da bi se njihovim izmjenama primanja sudaca povećala za 698 eura neto, navodeći kako je temelje na pogrešnoj pretpostavci ili računici da su u prvoj fazi sucima primanja povećana za prosječnih 583 eura neto.
Udruga podsjeća da je početkom prošle godine zatražila povećanje plaće od 600 eura neto uz daljnju zakonsku regulaciju primanja. Dodaje da su suci pristali na prosječno povećanje od kompromisnih 513 eura, uz obećanje kako će se druga dva koraka ostvariti do kraja 2023.
Štrajk bi trebao trajati do 2. veljače.
Podsjetimo, štrajk sudaca bio je i prošle godine u svibnju.