Županija VATRU GASI, BRATA SPASI Objavljeno 10.6.2020. - 13:42 Podijeli
Deset posto od 1300 operativnih vatrogasaca dio je interventnih vatrogasnih snaga. U slučaju potrebe idu prvi po cijeloj Hrvatskoj
Vatrogasci u Karlovačkoj županiji u prvih šest mjeseci ove godine imali su 619 intervencija. To je 67 manje nego lani međutim u tom su razdoblju imali jedan izazov više nego prije – koronavirus. Uspješno su ga odradili. Sada se spremaju za ljetnu, protupožarnu sezonu.
Najviše intervencija u proteklom razdoblju bilo je zbog 467 požara od kojih je čak 60 posto bilo na otvorenom.
– Na gašenju 295 požara na otvorenom bilo je angažirano 1722 vatrogasaca i 525 vozila. Opožareno je više od 4000 hektara površine, naglasio je županijski zapovjednik Goran Franković.
Vatrogasna služba bila je angažirana i u vrijeme epidemije COVID – 19 kao ispomoć zdravstvu, policiji i crvenom križu. Ukupno 1894 vatrogasca odradilo je 1059 ophodnji.
– Taj posao nam nije smanjio operativnu sposobnost, dodao je Franković i naglašava kako nije bilo zaraženih vatrogasaca u karlovačkoj županiji tek su neki bili u samoizolaciji.
Operativnu sposobnost županijskih vatrogasaca, dobrovoljaca i profesionalaca, neće ugroziti nit protupožarna sezona na priobalju ili bilo gdje u Hrvatskoj. Za te, izvanredne intervencije, kaže zamjenik zapovjednika Županijske vatrogasne zajednice Miroslav Rade, spremno je 27 vozila i 112 vatrogasaca. To je tek 10 % od ukupno 1300 operativnih vatrogasaca i 222 vozila.
– Mi smo ove godine razriješeni obveze redovite dislokacije na kojoj smo bili svih ovih godina, ali smo prvi koji će izlaziti i intervenirati u slučaju potrebe zajedno sa JVP Zagreb i Zagrebačkom županijom. Spremni smo odgovoriti na sve zadaće koje nam zapovijedi glavni vatrogasni zapovjednik, rekao je Rade.
“Interventni” vatrogasci bit će na posebnom popisu i tijekom ljeta u stalnoj pripravnosti. No, kako su većina dobrovoljci, Vatrogasna zajednica će obići njihove poslodavce kako se ne bi događalo da u slučaju dok nekome pomažu, vatrogasci ostanu bez posla.
– Kontaktirat ćemo poslodavce kako bismo vidjeli na koji način je moguće izvršiti odredbe Zakona o vatrogastvu. Naime, svaki vatrogasac koji je angažiran po zapovjedi nadležnog vatrogasnog zapovjednika za intervencije ima određena prava iz zakona i ta prava treba regulirati i poslodavac i jedinica lokalne samouprave, pojašnjava Franković.