Imat ćemo Miholjsko ili Bablje ljeto: Mladi pauci vladaju nitima koje podsjećaju na bablje vlasi
Dani koji su pred nama bit će prožeti toplinom
Očekuje nas bablje ljeto i sunčano vrijeme i tako nekoliko dana.
Danas pretežno sunčano, ponegdje s umjerenom naoblakom. U unutrašnjosti ujutro mjestimice magla. Vjetar slab do umjeren sjeveroistočni. Na Jadranu slaba do umjerena bura, ponegdje s jakim udarima, podno Velebita i olujnim, a od sredine dana na srednjem i južnom dijelu jugozapadnjak i sjeverozapadnjak. Najviša dnevna temperatura većinom između 25 i 30 °C, u gorju malo niža,
Bapske vlasi do babljeg ljeta
Prema jednoj teoriji, ‘bablje ljeto’ potječe od naziva za niti paučine kojom mladi pauci “jedre” u jesen kroz zrak. U većini slavenskih jezika to su “bapske vlasi” (od baba = stara žena, vještica). Uobičajeno se vide u ranim jutarnjim satima kad kroz njih prodiru zrake sunca.
U većini europskih jezika pojam je poznat kao ‘bablje ljeto’, ali postoje i drugi oblici poput ‘Miholjsko ljeto’ i ‘Martinjsko ljeto’ (prema sv. Martinu 11. studenog). U Bugarskoj je ‘cigansko ljeto’, a u Nizozemskoj ‘kasno ljeto’.
I Amerikanci imaju naziv za ovo, zovu ga ‘indijansko ljeto’.
Prema “Velikoj sovjetskoj enciklopediji” to je razdoblje “kad starice na suncu još mogu zagrijati svoje kosti”.
U većini europskih jezika pojam je najčešće poznat kao “bablje ljeto”, ali se javljaju i drugi oblici, vezani uglavnom za neki jesenski blagdan, kao što su “Miholjsko ljeto” i “Martinjsko ljeto” (prema sv. Martinu, 11. studenoga), te “Cigansko (sirotinjsko) ljeto” (u Bugarskoj) ili “kasno ljeto” (u Nizozemskoj, nl: nazomer)
Naš poznati meteorolog Milan Sijerković prikupio je i objavio narodne poslovice povezane s prognozom vremena. Neke od njih su:
Koliko ima mrazova prije Miholja, toliko ih bude poslije Jurjeva.
Ako na Mateja sunce sja, naskoro lijepa jesen zasja.
Ako na Miholje sjever vuče, veliku zimu i snijeg dovuče.