Direktor Nikola Rogoz naglašava da su ugovori nastavak višegodišnje dobre suradnje s poduzetnicima.
– Prošle godine svi naši obrtnici i poduzetnici koji su radili za Inakasator odradili su ukupno radova za 15,5 milijuna kuna. Uspoređujući sa 2013. to je porast od 26% i 10% u odnosu na 2014., dodao je Rogoz.
Najviše posla preko Inkasatora lani su imali majstori.
– Na hitnim intervencijama najviše je bilo radova na vodovodnim instalacijama, odvodnji – kanalizaciji, na elektro mreži, na centralnom grijanju, a uz te radove ima i građevinsko – obrtničkih radova koji uslijede nakon toga, kaže Rogoz.
Od svih potpisnika traži se visoka kvaliteta u radu. – Mi smo odgovorni prema svojim poslodavcima, a to su stambene zgrade u Gradu Karlovcu i Karlovačkoj županiji, a sada i šire jer novost je da smo počeli upravljati i na moru. Imamo prvu zgradu u Selcu i jednostavno mi neke stvari ne možemo prepuštati da se događaju od danas do sutra, naglašava Rogoz.
A zbog toga što kriza kod obrtnika traje od 2005. godine, ugovor s Inkasatorom daje barem malo sigurnosti u poslovanju, ističe vlasnik vodoinstalaterskog obrta Voda Željko Vuković. – Značaj je to što dobijemo siguran posao i sigurno plaćanje da možemo osigurati plaće za nekoliko naših djelatnika, jer ova situacija je katastrofa. Nisu to veliki poslovi, ali kontinuitet je takav da se može nešto planirati, kaže Vuković koji ima zaposlena četiri majstora vodoinstalatera. Prije krize bilo ih je 12.
I on je potvrdio problem s domaćim tržištem rada – i kad trebaju radnike ne mogu ih naći.
– Zatražio sam dva KV majstora, nema ih. Na burzi ih ima 58, a dva mjeseca se nitko nije javio. Vodomeštre ćemo morati ići tražiti izvan Republike Hrvatske, ustvrdio je Vuković.
Svatko tko sam sebe zaposli ili zaposli još ljudi u današnje je vrijeme pravi heroj, istaknuo je predsjednik Gradskog vijeća Damir Mandić. Iako Grad ne sudjeluje u financiranju poslova koje obavljaju s Inkasatorom, Mandić je najavio da će ipak pokušati pomoći poduzetnicima na drugačiji način – tamo gdje su utvrdili da postoje problemi.- Čini nam se kao problem edukacija mladih poduzetnika i obrtnika odnosno podrška ljudima koji se žele odvažiti i krenuti tim nesigurnim vodama, i tu će Grad morati tražiti nova rješenja. Vjerujem da ćemo i preko Poduzetničkog inkubatora na kojem stvarno radimo, uspjeti jedan dio ljudi osloboditi egzistencijalnog straha, da krenu i da svojim znanjima imaju vlastite firme, da zapošljavaju i sebe, a i sve naše građane, naglasio je Mandić.