Intenzivna kampanja Karlovačke županije da budući srednjoškolci upišu školovanje s kojim stiže posao odmah: Nakon 8 godina upisana i tri zidara
Doći do svake obitelji koja ima budućeg srednjoškolca i objasniti im što tržište traži, kakve su pogodnosti za učenike kroz stipendije, sve kako bi postali konkurentni
Karlovačka županija provodi intenzivnu upisnu kampanju pod nazivom “Šestar” kako bi potaknula osmaše i njihove roditelje da u izboru srednjoškolskog obrazovanja izaberu program koji će im omogućiti brzo i kvalitetno zaposlenje, a ne burzu rada.
U isto vrijeme, iako su se u javnosti pojavile informacije o ukidanju pojedinih programa, toga ne bi trebalo biti. Spekuliralo se s ukidanjem 15-ak programa, no do toga ne bi trebalo doći. Čeka se odluka Ministarstva
Predstavnici županije i županica Martina Furdek Hajdin održali su 15 roditeljskih sastanaka kako bi približili što se sve radi na promicanju upisivanja zapošljivih zanimanja i onih koje tržište rada traži, a kako kaže županica, ne žele to raditi pred upise, već cijelu školsku godinu. Na tim sastancima bilo je gotovo 1700 sudionika, ali i predstavnici srednjih škola koje obrazuju kadrove koji nedostaju na tržištu rada.
-Cilj je da informacija dođe do svake obitelji koja ima budućeg srednjoškolca, napominje Furdek Hajdin.
A nedostaje stolara, vodoinstalatera, vozača, konobara, kuhara, bravara, zidara, tesara, medicinskih sestara i liječnika, dok ekonomisti i administrativna struka najduže ostaje na zavodu za zapošljavanje. Točnije, građevinski sektor i ugostiteljstvo najbrže su zapošljivi.
Županica je ponosna jer su nakon 9 godina u Karlovačkoj županiji upisana 3 zidara, a nada se da je tome doprinijela i stipendija koju Županija daje. Radi se o strukovnim zanimanjima za koje srednjoškolci automatizmom dobiju 130 eura mjesečne stipendije, a upravo zidarsko zanimanje jedno je od njih i ne iziskuje nikakve natječaje. Jedini je uvjet redovito školovanje.
Uz županiju, općine i gradove koji također daju stipendije srednjoškolcima u deficitarnim zanimanjima, stipendije daju i obrtnici i gospodarstvenici kako bi se učenici, čim izađu iz škole, kod njih i zaposlili.
Škole koje obrazuju top najtraženija zanimanja su Tehnička škola Karlovac te Mješovito industrijsko obrtnička škola u Karlovcu, ali i ista škola u Ogulinu.
Županija je pokrenula i mogućnost da djeca iz prve ruke vide kako izgleda radni dan vodoinstalatera, CNC operatera, limara, mesara, zidara, montera suhe gradnje, soboslikara, keramičara, stolara, uz ono što uče i u samim školama, a to će se raditi preko obilazaka tih poslodavaca.
Županija je pokrenula i program KA Radar, program tzv. izvrsnosti za koje je ove godine zainteresirano 26 učenika i njima će se omogućiti istraživanja novih tehnologija, multimedija, poduzetništva.