Internet nasilje kod mladih izaziva teške psihičke poteškoće: Samoozljeđivanje počinje već u osnovnoj školi, veliki je porast depresivne i anksiozne djece
Uz brojne mogućnosti i prednosti, internet je sa sobom donio i one negativne posljedice, kao što je cyberbullying
Nasilje među mladima postala je svakodnevica koja mnogi doživljavaju i “pod normalno”, dok je danas najizraženije ono putem interneta koje rezultira brojnim psihičkim poteškoćama.
Da živimo u društvu u kojem je nasilje, pogotovo ono putem interneta, poprimilo zabrinjavajuće okvire jer se bez izuzetaka događa svakog dana, potvrdila je i struka, odnosno Sandra Bićanić Dobrinić, specijalist psihijatrije subspecijalist dječje i adolescentne psihijatrije, iz Opće bolnice Karlovac, Tatjana Farkaš Radočaj, profesor psihologije iz Obiteljskog centra Karlovac i policijska službenica za prevenciju Anita Gračan, sveučilišna specijalistica kriminalističkog istraživanja iz PU karlovačke.
Prema njihovim riječima, nasilje putem interneta danas je najzastupljeniji oblik međuvršnjačkog nasilja koji za posljedicu može ostaviti brojne psihološke poteškoće.
– Djeca koja nam dolaze najčešće dolaze zbog emocionalnih poteškoća. Manifestacije su različite, a najčešće nastaju anksiozne smetnje. Broj djece koje imaju ovakve smetnje se povećava, a u višim razredima osnovne škole djeca najčešće razviju strahove, povlače se u sebe, socijalna izolacija i depresivne smetnje, naglašava Sandra Bićanić Dobrinić dodajući šokantnu činjenicu kako sve nerijetko završi i površinskim samoozljeđivanjem.
Djeca to najviše čine na način da se oštrim predmetom režu po rukama i nogama na mjestima koja nisu toliko vidljiva, no kasnije to najčešće primijeti roditelj ili pak profesor tjelesne kulture.
– Ne vidimo samo to u filmovima. To je realnost, to je društvo u kakvom živimo, i to nisu rijetku slučajevi.
Nasilje koje nekada to i nije
Već spomenuto, najzastupljenije je internet nasilje koje je gotovo i nemoguće zaustaviti, no ono nepopularno mišljenje ističe Tatjana Farkaš Radočaj govoreći o nasilju koje zapravo to nije.
– Imam osjećaj da danas idemo iz ekstrema u ekstrem kada govorimo o ponašanju. Ili imamo one nasilne ispade, preburno reagiramo, ili smo preosjetljivi. Kada nas netko krivo pogleda, odmah se krivo uvrijedimo i napadamo tu osobu da nas zlostavlja. Malo razmislimo, tko je u ovom slučaju sada zapravo zlostavljač, govori profesorica psihologije.
Međutim, da pred svim oči ne zatvaraju niti učenici, govori Sanja, učenica 8. razreda Osnovne škole Dragojle Jarnević.
– Ja se osobno s tim nisam susrela, ali po školi čujem da toga ima. Većinom se to sve odnosi na vrijeđanje na internetu zbog izgleda, oblačenja i slično. Mislim da zlostavljači to rade jer su jako nesretni i zapravo ne vole sebe i onda takve stvari prenose na druge, zaključila je učenica.
L. Grčić