Izmjena vrelovoda projekt je za 50 godina: Nadamo se završetku radova do kraja godine
Radovi se trenutno najviše izvode u gradskim četvrtima Luščić i Grabrik.
Na lokaciji – pored Gradske knjižnice „Ivan Goran Kovačić“ održan je javni posjet gradilištu s ciljem jačanja vidljivosti aktivnosti i rezultata EU projekta „Revitalizacija vrelovodne mreže u gradu Karlovcu“ kroz sudjelovanje uključenih dionika i medija.
Radove u ovom dijelu izvodi Zajednica ponuditelja: ZG Marine d.o.o., BK Montaža d.o.o. i Zagreb montaža d.o.o.
„Nakon što je Gradska toplana završila sezonu grijanja 2. svibnja, izvođači radova su odmah prionuli na posao i radovi se zasada odvijaju bez nekih većih problema. U ovoj godini smo, za razliku od prethodne, uspjeli posložiti da je sav materijal već nabavljen i nadamo se da će do kraja godine, kada je predviđen rok za završetak projekta, radovi i biti gotovi. Stvorit će se tehnički preduvjeti za nesmetan nastavak isporuke toplinske energije za što je Gradska toplana i zadužena. Provedbom ovog projekta stvara se mogućnost da se uvede energija iz obnovljivih izvora energije u centralni toplinski sustav.“, izjavio je direktor Gradske toplane, Zdravko Eremić.
Radovi se odvijaju izvan sezone grijanja, odnosno u ljetnim mjesecima, jer se u pravilu zamjenjuju dotrajale cijevi sa novima, a glavnina radova će biti gotova prije početka sezone grijanja.
Lani obavljena četvrtina posla
„U prošloj godini je izvedeno oko 25% radova iz razloga što smo imali određene probleme vezane uz dobavljačke lance, pa neke materijale nismo uspjeli pravovremeno dobiti.
U proteklih mjesec dana pa do danas ukupno je izvedeno otprilike 4 kilometara iskopa, što predstavlja trećinu od ukupno dogovorenog.
Zavareno je nešto manje od 3 kilometara cjevovoda što predstavlja jednu petinu od ukupnih 15 kilometara koliko je ugovoreno na dva projekta.
Radovi se trenutno najviše izvode u gradskim četvrtima Luščić i Grabrik.
Na gradilištu radove izvodi nešto više od stotinjak zaposlenih i nadamo se da neće biti nekih nepredviđenih problema koji bi mogli usporiti ili dodatno otežati radove“, izjavio je predstavnik izvođača radova, Zdenko Bojić.
Projekt daje pouzdanost i sigurnost za isporuku toplinske energije, stiže i noćno grijanje
Zbog dotrajalosti vrelovodne mreže dolazi do znatnih financijskih i materijalnih gubitaka te negativnog utjecaja na ravnomjernu i pravodobnu isporuku toplinske energije krajnjim kupcima, stoga će se ovim projektom osigurati pouzdanost i sigurnost isporuke toplinske energije uz smanjenje gubitaka u distribuciji te će se stvoriti preduvjeti za noćno grijanje.
„Kada govorimo o grijanju u gradu Karlovcu, projekt Revitalizacija vrelovodne mreže je projekt za sljedećih 50 godina. Predstavlja nužan preduvjet da uopće možemo danas/sutra bilo što poduzimati po pitanju obnovljivih izvora energije. Osam tisuća kućanstava se grije na Gradsku toplanu u ovom dijelu užeg centra grada, a završetkom projekta dobit će sigurnost za grijanje narednih desetljeća. Molim sve građane za razumijevanje, strpljenje i podršku pri realizaciji projekta. Prošli tjedan smo poslali zamolbu na sve škole kojom molimo roditelje da upozore djecu da se ne približavaju gradilištima i radovima te da poštuju prometnu regulaciju. Isto molimo i sve građane.“, izjavio je gradonačelnik grada Karlovca, Damir Mandić.
Tijekom 2022. godine obnovljeno je 5.663 metara trase vrelovoda, a kako bi se uspješno završio projekt i kako bi ogrjevna sezona u 2023. godini mogla početi, potrebno je ovoga ljeta obnoviti još 9.921 metar trase vrelovoda.
Ovaj društveno koristan projekt usmjeren je na korištenje obnovljivih izvora energije, a njegovom provedbom gubici topline u distribuciji toplinske energije bit će smanjeni s trenutnih 15% na manje od 8%.
Projekt „Revitalizacija vrelovodne mreže u gradu Karlovcu“ sufinancira se sredstvima Europske unije.
Procijenjena vrijednost projekta iznosi 133.872.862,00 HRK/17.767.982,22 EUR od čega su prihvatljivi troškovi 128.222.862,00 HRK/17.018.098,35 EUR, a od kojih se 103.585.047,02 HRK/13.748.098,35 EUR financira bespovratnim sredstvima iz EU fondova.