No, voditeljica odjela za dijetetiku i prehranu pri Općoj bolnici u Karlovcu, Mirjana Maradin, savjetuje kako ojačati imunitet u jesenskom periodu i dočekati zimu zdrav.
– Sada dolazi sezona viroza, prehlada, gripa i mi bi u našu prehranu morali uvesti što više svježeg voća i povrća, orašastih plodova te meda i ostalih pčelinjih proizvoda, poručuje Maradin.
Voće je jako važno u izgradnji imuniteta.
– Voće je bogato vitaminima, mineralima, vlaknima, antioksidansima koji su vrlo važni u borbi protiv različitih bakterija i virusa koji nas napadaju, kaže Maradin.
Pogotovo je važno konzumirati sezonsko voće koje je bogato prirodnim antioksidansima i vitaminima da je što kraći period od berbe do hranjenja. Važno ga je konzumirati svježe, odnosno neobrađeno jer se vitamini i enzimi gube stajanjem, skladištenjem i termičkom obradom. Limun i češnjak odlični su u borbi s gripom.
Povrće je najbolje konzumirati u što raznovrsnijim kombinacijama.
– Svaka namirnica ima svoj kemijski sastav i dobro je kombinirati što više različitih naimirnica kako bi si osigurali sve potrebna elemente; i vitaminie i minerale. Povrće je bogato likopenom, flavonoidima i brojnim tvarima koje povoljno utječu na imunitet, objašnjava Maradin.
Također, kod jačanja imuniteta ne smijemo zaboraviti na ulogu vode.
– Voda je prirodni detoksikator organizma i treba je piti redovito. Količina ovisi od čovjeka do čovjeka i o stanju u kojem se nalazi, no litra i pol dnevno bi bila optimalna preporučena doza.
Kvalitetni proteini i probiotici ne smiju izostati s jesenskog menija.
– Najviše su sadržani u bijelom mesu peradi, u ribi koja je također bogata i mineralima kao što su bakar i selen koji su zaslužni za imunitet. Jaja i mliječni proizvodi su jako bitni u jačanju imuniteta. Fermentirani mliječni proizvodi, pogotovo acidofil i jogurt jer sadrže probiotike, tzv. dobre bakterije koje povećavaju ukupan broj dobrih bakterija u crijevima i održavaju mikro floru crijeva zdravom, a to nas štiti od razvoja patogenih bakterija.
Preporučljivo je pripaziti s kavom jer dehidrira organizam, a šećeri pak imaju jednako štetan učinak kao i pušenje.
Još je važno provjetravati prostoriju svaka dva sata, baviti se fizičkom aktivnošću i svaki dan, bez obzira na vremenske prilike prošetati na svježem zraku.