Osnovana je 1. ožujka 1991. i ustrojena po vojnom principu sa dvije satnije, šest vodova i s 200 specijalaca – dragovoljaca.
Prva kreće u oružanu obranu naših gradova na prvoj crti bojišnice u Karlovcu, Ogulinu, Slunju i Dugoj Resi.
Tijekom Domovinskog rata kroz postrojbu je prošlo 1000 pripadnika, djelovala je na području cijele ratom zahvaćene Hrvatske – od zapadne Slavonije, Papuka, Gospića, Velebita do Cavtata i Prevlake. Specijalna jedinica policija GROM sudjelovala je u svim oslobodilačkim operacijama od Maslenice, Medačkog džepa, do Bljeska i Oluje… U postrojbi je sedam pripadnika poginulo, oko 50 ranjenih te 12 zatočenih pripadnika.
Svoju obljetnicu proslavit će u velikoj dvorani Policijske uprave karlovačke u 18 sati.