Karlovačka četvrt Banija još jedan primjer da vlasti nije stalo do ravnomjernog razvoja
Stara boljka: Ako je to nešto tuđe vlasništvo, Grad to ne dira
Šikara omeđena gradskim zemljištem, Domom zdravlja, školom i vrtićem bila je povod današnje pressice Dimitrija Birača na Baniji.
Ova karlovačka gradska četvrt, kaže, mnogima je sinonim za zapuštenost i na njenom se primjeru vidi da gradskoj vlasti nije stalo do ravnomjernog razvoja svih karlovačkih kvartova posebno prstena koji je tu oko same jezgre.
Osim zapuštenog privatnog zemljišta kod Doma zdravlja, još jedno veće nalazi se između Vrazove ulice i Obale Trnskog. Radi se o prostoru na kojem nije uspjela izgradnja sindikalnih zgrada, a koji sada stoji zapušten.
Nastojanja građana da se ta šikara uredi pogotovo zbog ambrozije koja tamo buja nisu uspjela. Iz gradske uprave stigla je obavijest kako ništa ne mogu poduzeti jer zemljište nema izlaz na gradsku prometnicu.
Vrazova ulica jedna je od ključnih u ovoj gradskoj četvrti. Vodi prema stambenim zgradama, ali ni tamo građani nemaju kvalitetu života koju neki drugi uživaju. Kod svake veće kiše tamo se stvaraju bazeni vode. A nije ni započeo veliki EU projekt uređenja željezničkog kolodvora i izgradnje drugog kolosjeka zbog čega i taj dio Banije stoji zapušten.
-Nisam čuo ni vidio da je naš gradonačelnik i u jednom trenutku rekao državi: “Hej, ljudi, pa što će biti s tim? Hoćemo li pokrenuti jedan dio revitalizacije tog dijela, da se obnovi željeznički kolodvor, da se obnovi ta dvosmjerna pruga i Karlovac poveže sa Zagrebom, ili nećemo?”. To je opet ona stara boljka ove vlasti, a to je da ako je to nečije tuđe vlasništvo – državno, privatno ili su zamršeni imovinsko – pravni odnosi onda to ne diramo jer to nije naše, kaže Birač.
No, Birač želi upravo suprotno tj. da se svaka površina tretira kao naša odnosno da postoje pravila ponašanja za svakog vlasnika na kojima Grad mora inzistirati.
Zato on predlaže da se prema uzoru na odluku o komunalnom redu na npr. Osijek natjera vlasnike da se pozabave sa svojim nekretninama.
-Opet je to ona inicijativa gradske vlasti, a suština je da svatko tko je vlasnik određene površine, bilo koje vrste, mora je održavati. Ako je šikara onda trebaš kositi i držati urednim. Ako to ne napraviš komunalni redari te prisile – ako to odbiješ dobiješ kaznu od 5000 kuna s tim da bi u Karlovcu kazna trebala biti i veća. Osim što bi se punio proračun, ljudi bi se naučili disciplini, kaže Birač.
Na potezu je Grad, dodaje. Može se odlučiti za revitalizaciju Banije bilo kroz kozmetičke bilo kroz fundamentalne zahvate.