Karlovačka županija proglasit će prirodnu nepogodu zbog potresa i za Dugu Resu
Štete od potresa trebaju se prijaviti lokalnim stožerima
Karlovačka županija proglasit će u ponedjeljak 15. veljače prirodnu nepogodu zbog potresa i za područje grada Duge Rese.
Najnovija je to informacija koju je gostujući u programu našeg radija iznijela županica Martina Furdek Hajdin.
U Dugoj Resi nakon ponovljenih su pregleda četiri objekta dobila crvenu naljepnicu. Radi se o zgradi u Kasaru, zatim dva objekta u sklopu bivše Pamučne te jednoj kući u Zvečaju. Stoga će županija na zahtjev Grada, Dugu Resu dodati na popis onih za koje je još početkom veljače proglasila nepogodu.
-Tek kad je ovih dana Grad Duga Resa utvrdio ta 4 crvena objekta i štetu višu od 20 posto izvornih prihoda grada, jučer smo zaprimili i službeni zahtjev za proglašenje, objasnila je županica, dodajući da će to učiniti u ponedjeljak.
Dosad je u Karlovačkoj županiji prijavljena šteta od potresa na 1600 objekata,a podrobniju procjenu štete u milijunima znat će sljedeći tjedan. Uslijedit će i novi obilasci oštećenih nekretnina pa će se znati više.
Županica Furdek Hajdin objašnjava da se šteta od potresa još može prijaviti i to lokalnom stožeru Civilne zaštite. – Možda su neki tek sad utvrdili štetu na privatnim ili poslovnim objektima pa ih upućujemo da je prijave svojim stožerima.
Karlovačka županija nakon potresa dobila je 5 milijuna kn iz Fonda za zaštitu okoliša i en.učinkovitost, a taj iznos su raspodijelili dogovorno, po kriteriju evidentiranih šteta. Taj novac može se koristiti samo za hitne mjere sanacije ili uklanjanja dimnjaka, te financiranje smještaja iseljenih stanara tih objekata. Ta sredstva nisu za pravu obnovu, kaže županica Furdek Hajdin. Prava obnova odnosno novac trebali bi doći iz EU blagajne, ali i kredita Svjetske banke. Na županijama će biti da utvrde štete po resoru – od kulture, gospodarstva, nadalje i onda s time upoznaju Vladu na kojoj će biti posao pregovaranja za dobivanje sredstava. Govoreći o iznosima za sanaciju, u kućama koje nemaju uvjeta za život moguća je sanacija i do 100 posto, a u slučajevima gdje se ne živi odnosno riječ je o objektima poput karlovačke Oružane, bit će omjer 60% država, 20 % županija te 20% vlasnik, objasnila je Furdek Hajdin. O rokovima kada će stići novac, teško je govoriti.
Županica se ipak optimistično nada prvim zahvatima na obnovi ove godine, a svjesna je mogućeg nezadovoljstva zbog sporosti i u Zagrebu te Zagrebačkoj županiji nakon ožujskog potresa.
Onima koji se upuste u obnovu i popravke oštećenih objekata, a ne čeka im se europski novac, županica savjetuje da čuvaju račune temeljem kojih će im se refundirati sredstava.