11C° Duga Resa

13C° Ogulin

12C° Ozalj

11C° Slunj

Karlovačke odbojkašice izgubile na gostovanju kod Drenove pa će u doigravanje za opstanak s pretposljednje pozicije

Iako su u osnovnom dijelu sezone Karlovčanke osvojile pet bodova više od pretposljednjih Viškovljanki, zbog sustava natjecanja s prenošenjem bodova u doigravanje će krenuti s pretposljednje pozicije s bodom manje od Drenove.

Odbojkašice Karlovca večeras su u Rijeci, u vrlo bitnom ogledu 18. kola Prve hrvatske lige, posljednjeg u osnovnom dijelu prvenstva, poražene od domaće momčadi Drenove rezultatom 3:1 u setovima pa će, zahvaljujući prilično nepravednom sustavu natjecanja, u doigravanje za opstanak s pretposljednje pozicije na ljestvici.

Naime, Karlovčanke su osnovni dio prvenstva okončale na 8. mjestu ljestvice sa 17 bodova, pet više od pretposljednje Drenove, ali sustav natjecanja je takav da će ekipe u doigravanje prenijeti samo bodove osvojene protiv ekipa s kojima će igrati u skupinama doigravanja. Viškovljanke su svih svojih 12 bodova osvojile protiv ekipa iz donjeg dijela ljestvice pa u doigravanje prenose sve bodove, a Karlovčanke su šest od svojih 17 bodova uzele protiv Don Bosca i Dubrovnika, koji će igrati skupinu za prvaka, pa im je tih šest bodova osvojenih protiv nominalno jačih ekipa, i koji bi samim time trebali biti vrjedniji, sustav natjecanja HOS-a jednostavno ‘bacio u vjetar’.

Viroza ostavila traga na Karlovčankama, sudac Gvozden u četvrtom setu donio nekoliko diskutabilnih odluka u korist domaće ekipe pa dao crveni karton treneru Zecu

Zbog spomenutog prenošenja bodova večerašnja utakmica je bila iznimno važna za obje ekipe. Karlovčanke su bilo kakvom pobjedom ili porazom 3:2 mogle krenuti u doigravanje s bodovnom prednošću pred Drenovom, a Viškovljanke su pobjedama 3:0 ili 3:1 imale priliku preskočiti Karlovčanke i krenuti u doigravanje s bodom viška. Domaće su se pojačale u odnosu na prvi dio sezone i trener Goran Zec znao je da ih čeka teška utakmica. A da stvar bude gora, karlovačku ekipu ovaj su tjedan pokosile viroze. Neke igračice cijeli tjedan nisu trenirale, neke su odradile samo trening ili dva i praktički do posljednjeg trenutka nije se znalo tko će biti spreman za put u Rijeku. Na koncu je ekipa otputovala u koliko-toliko kompletnom sastavu, ali problemi s virozom ostavili su traga. Nisu Karlovčanke bile prave, pogotovo u prva dva seta, a kada su u četvrtoj dionici utakmice došle u priliku odvesti susret u odlučujući peti set, sudac Ilija Gvozden donio je nekoliko diskutabilnih odluka u korist domaće ekipe i usmjerio susret na mlin Drenove.

Domaće su bolje otvorile utakmicu i u prvom setu povele 10:4. Trener Zec u ranoj je fazi potrošio obje minute odmora, ali svoju ekipu nije uspio dignuti. Nakon karlovačkog poena za 10:5, Viškovljanke rade seriju 5:0, dižu prednost na 15:5 i vrlo brzo dolaze do 24:11. Karlovčanke spašavaju dvije set lopte, ali treću domaće koriste i s glatkih 25:13 dolaze do vodstva.

U drugoj dionici utakmice rezultat je bio u egalu do 6:6, a onda su domaće povele 9:6. Minutom odmora trener Zec zaustavlja nalet Drenove i Karlovčanke poravnavaju na 10:10. Nažalost, naredno razdoblje igre ponovo je pripalo domaćoj ekipi. Povele su Viškovljanke 17:11 i činilo se da nezadrživo jure prema drugom setu. No, tada karlovačke odbojkašice dižu razinu igre, smanjuju na 19:16 i primoravaju domaću klupu na minutu odmora. Nije to pomoglo. Karlovčanke rade seriju 5:0 i preokreću na 21:19, a kod 22:20 domaća klupa uzima novu minutu odmora. Na nesreću karlovačke ekipe, ta minuta odmora donijela je preokret. Drenova osvaja četiri uzastopna poena i stiže do set lopte (24:22), koju odmah i iskorištava i s 25:22 dolazi do 2:0 u setovima.

Nakon 2:0 za domaće Karlovčanke se probudile, bile na pragu poravnanja u setovima, ali ih zaustavio glavni sudac

Nije u tom trenutku situacija bila nimalo bajna za karlovačke odbojkašice i bojali smo se da će u trećem setu potpuno potonuti. Međutim, nakon domaćeg vodstva 6:4, okrenule su na 9:7, uskoro digle prednost na 13:9 i natjerale domaću klupu na minutu odmora. Potom su povećale prednost na 17:10, a nakon nove minute odmora domaće ekipe i na 2o:1o te iskoristile prvu set loptu za 25:15 i smanjenje na 2:1 u setovima.

Izuzetno izjednačena bila je četvrta dionica utakmice. Vodstvo domaćih 11:9 Karlovčanke su preokrenule na 13:12, ali potom je Drenova ponovo vratila prednost (15:13). Otišle su domaće i na 17:14, trener Zec potrošio je dvije minute odmora u kratkom razmaku, ali uspio je zaustaviti seriju Drenove. Karlovčanke su poravnale na 17:17, potom i na 19:19, a onda vodstvo Viškovljanki 20:19 preokrenule na 21:20. I tu kreće serija diskutabilnih odluka suca Gvozdena. Karlovčanke zabijaju as servis za 22:20, ali on donosi odluku o ponavljanju poena pa domaće poravnavaju na 21:21. Zatim Viškovljanke napad pucaju izvan terena, a sudac Gvozden presuđuje da su Karlovčanke u bloku dirale loptu i dosuđuje poen za domaće (22:21). Trener Zec burno prosvjeduje na tu odluku pa mu glavni sudac daje crveni karton, što domaćoj ekipi automatski donosi novi poen (23:21). Drenova potom dolazi do meč lopte (24:22), Karlovčanke prvu spašavaju, ali drugu domaće koriste i s 25:23 dolaze do pobjede i sva tri boda.

Natjecanje u skupini za opstanak počinje već sljedećeg vikenda. Nova Gradiška u nju kreće s 19, Veli Vrh 18, Drenova 12, Karlovac 11, a Kostrena bez bodova. U prvom dvoboju Karlovčanke se ponovo sastaju s Drenovom, ali na svom terenu.