Karlovački franjevci za došašće otvorili vrata: Rade čaj za imunitet, dezinficijense, a sve iz vlastitog vrta, jedinog u Zvijezdi
Tijekom ovog i sljedećeg mjeseca franjevci organiziraju ture za zainteresirane građane
Nesvakidašnja perspektiva i krasna povijesna priča krije se iza zidina franjevačkog samostana i crkve Presvetog Trojstva u Karlovcu, a odsad je dostupna i očima znatiželjnika i svih onih koji o povijesti žele znati više.
Karlovački franjevci tijekom adventa odlučili su otvoriti vrata svog samostana, kuhinje, apoteke, muzeja, za sve dobre duše u tzv. samostanskim i turističkim turama. Potom su otkrili i najbitnije – da sami rade čaj za imunitet, ali i dezinficijens za ruke!
Samostanska medicina uvijek je bila specifična, reći će fra Mate Bašić koji brine o vrtu unutar samostana i njegova tri dijela – onim s ljekovitim biljem, potom povrćem te bobičastim voćem. A upravo je taj vrt sada jedini, a ujedno i najstariji vrt u Zvijezdi i iz njega dolazi “materijal” za pripravke koje karlovački franjevci spremaju. Imaju brojno ljekovito bilje karlovačkog kraja i okolice, uzgajaju luk, matovilac, raznoliko povrće, a onda i maline, kupine i jagode.
Fra Mate: U čaju je 12 biljaka, a napravili smo i dezinficijens za ruke
Kad je počela sveprisutna bolest sa svojim sve brojnijim sojevima, fra Mate dao se u njeno proučavanje i razmišljao kako pobijediti virus.
– Istraživao sam, proučavao kako virus djeluje, što radi i na što se veže u stanici, objašnjava nam pa odmah dodaje da je istražujući, došao do jednog flavonida kojeg ima puno u trputcu te odlučio napraviti čaj za imunitet.
-Ima tu još nekih sastojaka dobrih za imunitet, kaže fra Mate i otkriva da on sam taj čaj pije i još je uvijek zdrav.
Radi se o čaju simpatičnog naziva FraMuNal koji okrijepljuje imunitet organizma, a u sebi sadrži 12 biljaka. Franjevci ga imaju u ponudi i kažu da imaju sjajne povratne informacije jer su ga pili i oboljeli od različitih zaraznih bolesti i vrlo brzo se vratili u formu.
Dezinficijens na prirodnoj bazi
A uz sjajan čaj, fra Mate je napravio i dezinficijens za ruke na prirodnoj bazi. I u njemu je 12 biljaka, ali kao podlogu koristi devet puta pranu svinjska mast. -Nekima liči na pire krumpir, no ima svoju svrhu itekako.
Karlovački franjevci tako nastavljaju tradiciju svojih prethodnika koji su ovdje proučavali biljke i nastojali pomoći sebi samima, a potom i narodu koji im se obraćao u vremenima bolesti. U samostanskoj kuhinji koja je uređena s originalnim suđem nalaze se i drvene posude stare 400 godina u kojima su se pohranjivale biljke, prašci, kreme, tinkture – sve ono što su fratri koji su ovdje stoljećima, priređivali kako bi očuvali zdravlje na prirodan način, bez kemije i umjetnih pripravaka.
Da je tako za njih i u 21. stoljeću, svjedoči i fra Mate, budući da u “pravu” ljekarnu skoro i ne treba, kad je ima u samostanu.
U biblioteci više od 10 tisuća naslova, no u 18. stoljeću ljekarnu su im zatvorili
Ipak, briga fratara i njihov rad nisu uvijek bili prihvaćeni od strane vlasti. O tome svjedoči i podatak da su u 18. stoljeću zatvorili ljekarnu, a recepte i sve što je bilo zapisano, zapalili na Starom placu. Smetala im je činjenica da fratri nisu posustajali u pritisku sve veće germanizacije Karlovca, pa su onda, tipično za svaku vlast, odlučili djelovati i time jedan dio sjajnog nasljeđa pretvorili u pepeo i dim.
Vrata samostana u adventsko vrijeme bit će otvorena svaku subotu i nedjelju od 16 do 20 sati
Kuhinja i ljekarna karlovačkih franjevaca tek je dio onoga što se krije iza zidina samostana i crkve, a sada je dostupno javnosti u samostanskim turama koje su na rasporedu svake subote od 16 sati. Tu je i velika i impresivna blagovaonica u kojoj su bila čak tri cara, biblioteka s više od 10 tisuća naslova i rijetkim očuvanim pergamenama i kodeksima, a uskoro će ovdje biti i dokument koji je ove godine pronađen u jabuci zvonika koji je uklonjen nakon potresa.
Nakon potresa crkva i samostan vape za obnovom, ali i donatorima
Stoljetna baština, miris ljekovitog bilja, otvorena vrata samostanskih odaja, dovoljni su razlozi da, ne samo u ovo blagdansko vrijeme, Franjevački samostan i crkva postanu mjesto posjeta, ali i da u budućnosti postanu pravi turistički biser kojim se grad može ponositi.
Kad se zna da je ova crkva u potresu prilično oštećena, da je zbog toga skinut i križ te jabuka koji se sada nalaze u dvorištu samostana, te da cijeli kompleks vapi za obnovom koja neće biti jeftina, onda je svaka kuna skromnim franjevcima dobrodošla. Drevni čuvari karlovačkog blaga zaslužuju najviše što mogu dobiti, a ne bi škodilo ni malo Božje providnosti i bogatih donatora koji će možda prepoznati ove suptilne poruke i na njih odgovoriti konkretno. 🙂
Dotad franjevci i dalje brinu za potrebite jer u ovo doba u dvorištu samostana prodaju sarmu skuhanu po drevnoj samostanskoj recepturi, fritule, kuhano misno vino i druge slastice. Sve ovako prikupljene donacije bit će usmjerene za pomoć onima kojima je ona najpotrebnija.