Mještani Barilovića na nogama zbog najave proširenja kamenoloma uz samu rijeku Koranu: Želimo zaustaviti devastaciju prirode i povećanje kamenoloma s 6 na 13 hektara
Kamenolom je uz samu rijeku Koranu, 25 metara od granice ekološke mreže Natura 2000 i leži na podzemnim vodama koje utječu u Koranu
Zaustaviti proširenje kamenoloma u Bariloviću koji se nalazi uz rijeku Koranu i tek 25 metara od granica ekološke mreže “Natura 2000” cilj je inicijative “Korana, blago našeg kraja” koja sutra u Bariloviću organizira skup građana o ovoj temi.
Radi se o inicijativi mještana, zaljubljenih u Koranu i barilovački kraj, njegovu ljepotu i mir, a trenutno ima stotinjak članova. Kad su nedavno čuli za planove proširenja kamenoloma, nisu dvojili ni trenutka. Odlučili su se organizirati i reći “STOP” proširenju kamenoloma i to kroz peticiju, kaže Valentina Mesarić, jedna od predstavnica inicijative.
Širenje sa 6 na 13 hektara
-Cilj je jasan: očuvanje rijeke Korane, čistog i zdravog okoliša za sve u Bariloviću, kaže Mesarić i dodaje da to znači i protivljenje svim projektima koji nanose direktnu štetu okolišu i općini.
A sve je pokrenula najava proširenja kamenoloma smještenog neposredno uz rijeku Koranu koji bi sa sadašnjih 6 hektara površine trebao biti proširen za još 7 hektara! To bi, s obzirom na blizinu Korane i brojne izvore pitke vode ozbiljno narušilo donji tok Korane, rekla je Mesarić danas u programu Radio Mrežnice.
-Mi već sad imamo probleme, uz kamenolom su tri naselja Mali Kozinac, Šćulac i sam Barilović i mi već sada osjećamo učinak tog kamenoloma. Ono što smo saznali jest da je planirano proširenje sa sadašnjih 6 hektara za još 7, a planirani rad produžen za dodatnih 20 godina, a time se povećavaju pritisci i na okoliš i zdravlje ljudi ovog kraja, objašnjava Mesarić.
Građani imaju primjedbe i na studiju utjecaja na okoliš na koju su, zajedno s Eko Panom poslali pedesetak prigovora, a žalili su se i na proceduru. Javna rasprava na tu temu završena je prije 7 dana.
– Ona donosi ocjenu utjecaja zahvata na okoliš, a mi smo uz pomoć Eko Pana dali pedesetak primjedbi na tu studiju. Puna je kontradiktornih i nepouzdanih podataka, nisu izvršena mjerenja za sastavnice okoliša, poput zraka, buke… Paušalni zaključci koji su se donosili, smatramo, nisu relevantni, odnosno smatramo da se time ignorira Zakon o zaštiti okoliša koji kaže da podaci koji ulaze u obradu moraju biti pravovaljani, ažurni i točni.
Na 25 metara od granice ekološke mreže
Mještani se boje još veće devastacije prostora kroz proširenje kamenoloma.
-Kamenolom je uz samu rijeku Koranu, 25 metara od granice ekološke mreže Natura 2000. Područje Korana ima tu posebnu regulativu zaštite, a studijom se govori da je utjecaj minimalan, odnosno studija uopće nije trebala obraditi taj utjecaj, a to je za nas poražavajuće jer kamenolom leži na podzemnim vodama koje direktno utječu u rijeku Koranu.
Zato ova Inicijativa želi upoznati lokalno stanovništvo s ovom pričom jer to nije učinila lokalna samouprava, a smatraju da je trebala. Zato organiziraju sutrašnji sastanak u 19 sati u vatrogasnom domu u Bariloviću i očekuju potporu građana i ostalih udruga, sve kako bi se spriječila devastacija rijeke i prirode. Žele informirati ljude, ali i prikupiti potpise i predati ih nadležnima, a onda i komentirati trenutni prostorni plan Karlovačke županije kojim je dozvoljeno i ucrtano proširenje tog eksploatacijskog polja.
– Smatramo da je svim stanovnicima Karlovačke i Ličke županije, ali i šire cilj očuvati Koranu kao golemo prirodno bogatstvo i molimo vas nam pomognete da što većem broju građana omogućimo da kažu NE kamenolomu na našoj Korani, kaže Mesarić.