Možemo! za spas karlovačkih rijeka: Dosta je devastacije obala, nužna je zaštita rijeka kao javnog dobra
Dok država potencira preizgrađenost i privatni interes, priroda pati
Rijekama je nužno potrebna minimalna razina zaštite kakvu ima i pomorsko dobro, kao javno i zajedničko dobro bez državnog privatnog interesa.
Glavna je to poruka koju je na javnoj tribini u Karlovcu poručila saborska zastupnica i predsjednica Odbora za zaštitu prirode i okoliša, Sandra Benčić.
Upravo kroz tu inicijativu, zaštita riječnih dobara doći će na dnevni red u Sabor:
– To je jedna nova praksa koja dolazi, a nužna je. Nužno je da na neki način štitimo dijelove prirode, ali i prava tih dijelova prirode. Treba ih zaštiti kao javno i zajedničko dobro, bilo da se radi o riječnom ili pomorskom dobru, naglasila je.
U prvom redu, misli se tu na privatni interes koji država ostvaruje dajući dugogodišnje koncesije na tim prostorima, kao i na pritisak da se na obalama samo gradi.
Tako je i na karlovačkim rijekama, primjerice Mrežnici, došlo do preizgrađenosti i nekontroliranoj izgradnji na divlje odmah prvi red do vode.
Pritom, kaže Benčić, velika šteta radi se prirodi, a lokalna zajednica od toga nema ništa.
Borba za naše rijeke neće prestati
Javna tribina kojom je potaknut dijalog s građanima na temu zaštite rijeka samo je jedna u nizu akcija koju Možemo! Karlovac provodi u sljedećih mjesec dana.
Prema riječima karlovačkog vijećnika Dobriše Adameca, obale naših rijeka, ali i same rijeke, zasigurno su devastirane, a nitko nije zadovoljan načinom na koji se rijeke sada (ne)održavaju.
– Mi ćemo uvijek gurati dalje. Radit ćemo, pitati, napravit ćemo sve što možemo kako bi zaustavili ono što nam se sada događa.
Jedna od solucija, što je već i prije najavljeno u Karlovcu, su parkovi prirodi kojima bi ta područja postala zaštićena. Međutim, još jedna opcija je da naše obale dobiju svoju “pravnu osobnost” – oblik zaštite gdje ljudi zastupaju taj dio prirode, pa čak i na sudovima.
L. Grčić