– Karlovčani zaslužuju veću odgovornost i istinu o gospodarenju otpadom, kaže Novaković Matanić. Ona je pitanje o Babinoj gori već postavila na zadnjem aktualcu Gradskog vijeća, ali nezadovoljna odgovorom zatražila je i pismeno očitovanje. A upravo ju je taj pisani dio i zabrinuo.
Naime, kako navodi, "izgradnja Centra ne predviđa se više početkom 2018. godine".
– Podsjećam da dozvola odlagalištu na Ilovcu istječe 2018. godine, a čak i da je resorno Ministarstvo produži, netko bi trebao stati pred stanovnike Ilovca i objasniti im da njihovoj agoniji nije kraj, da će brdo smeća rasti, a oni i dalje živjeti u smradu.
Tražila sam i da mi se dostave podaci o tome koliko je novca iz proračuna Grada Karlovca dosad izdvojeno za Centar za gospodarenje otpadom. Od 2012. do 2015. godine taj je iznos dosegao 1,1 milijuna kuna, a ako uračunamo i 2016. godinu dolazimo do iznosa od 1,5 milijuna kuna. Napominjem da su se spomenuta sredstva koristila isključivo za hladni pogon, pa ne mogu ne zapitati se postoji li ova tvrtka isključivo zato da bi njeni zaposlenici dobivali plaću?
O tome koliko ovaj projekt zaostaje u mnogim fazama govore i podaci o tome da je lokacijska dozvola istekla 19. svibnja 2016. godine. Zatraženo je i odobreno njeno produženje do 19. svibnja 2018. godine, no, kako sada stvari stoje, i tu će dozvolu morati produžiti. Ništa novo za tvrtku Kodos, koja je u sedam godina, koliko sam u Gradskom vijeću, radila jedino redovne promjene terminskog plana. Godinama nisu ispoštovali niti jedan zadani rok, pa mogu zaključiti samo da se Kodos specijalizirao za izradu terminskih planova.
U odgovoru gospođe Furdek Hajdin još je jedna nelogičnost. Dok u Vijeću govori da će Grad prijaviti projekt pristupne ceste za mjere Programa ruralnog razvoja, u pisanom odgovoru navodi da se tek kreće u rješavanje imovinsko – pravnih odnosa. Svima je jasno da bez riješenih imovinsko – pravnih odnosa nema ni prijave na projekt.
Iz svega navedenog ne mogu ne izraziti veliku zabrinutost za sudbinu Karlovca i Karlovačke županije kada je u pitanju gospodarenje otpadom. Podsjećam da se edukacije građana o selekciji otpada u kućanstvima još uvijek ne provode i da se po tom pitanju punih šest godina nismo pomaknuli s mrtve točke. Ipak, najviše me zabrinjava odlagalište u Ilovcu i činjenica da našem gradu nitko ne može jamčiti da nakon 2018. godine neće postati slučaj poput Napulja.
Građani Grada Karlovca zaslužuju puno veću odgovornost gradskih vlasti i, prije svega, zaslužuju istinu o tome u kojoj smo zaista fazi kada je u pitanju gospodarenje otpada u Gradu Karlovcu, zaključuje Novaković Matanić.