Nova strategija energetskog razvoja orijentirana na obnovljive izvore energije
Inkasator za “svoje” predstavnike stanara svake godine organizira druženje uz aktualno predavanje
Na tradicionalnom skupu predstavnika stanara koji organizira karlovački Inkasator, upravo 246 prisutnih predstavnika imali su priliku, prvi u državi, čuti o o novoj Strategiji energetskog razvoja Hrvatske do 2030.
Uz njih na skupu su bili i predstavnici Udruge za zaštitu potrošača grada Karlovca – Korana, Udruge suvlasnika – stanara grada Karlovca, Udruge „Potrošač“ te direktori komunalnih tvrtki Grada Karlovca.
– Ovo je potpuno drugačija strategija od prethodne u smislu naglaska na klimatskim i energetskim ciljevima, značajnom smanjenju emisije stakleničkih plinova, velikom udjelu održivih izvora energije i energetskoj učinkovitosti. Osim što je bitna za tvrtke energetskog sektora bitna je za građane, za jedinice lokalne i regionalne samouprave, istaknula je direktorica Sektora energetike i zaštite okoliša HGK-e Marija Šćulac Domac.
Prijedlog Strategije trenutno je u saborskoj proceduri, donošenje se očekuje krajem godine, a početak primjene početkom 2020. Zadnja strategija donesena je 2009.
Osnovne smjernice Strategije su maksimalno korištenje mogućih vlastiti resursa. Konkretno je orijentirana na obnovljive izvore energije, za što se Hrvatska strateški opredijelila, i to prije svega sunce i vjetar, ali i u korištenje geotermalne energije, biomase i bioplina.
U odnosu na druge članice EU ili prosjek EU, Hrvatska već sada ima visok udio obnovljivih izvora energije u ukupnoj potrošnji energije koji negdje iznosi i 28%.
– Do 2030. smo si postavili cilj da ćemo taj udio povećati na preko 32%, negdje čak i 38% dok si je EU postavila cilj udio povećati na 32% na razini cijele EU.
U narednom periodu u Hrvatskoj se očekuje veliki investicijski ciklus – ulaganja u nova postrojenja, elektrane i obnovljive izvore energije kako bi se ostvario cilj EU-a da do 2050. više ne koristimo fosilna goriva. Očekuje se i veliki angažman privatnog sektora, jer takve projekte javnim novcem neće biti moguće realizirati.
– Procjene govore da će nam do 2050. trebati više od 400 mlrd kn da bismo osigurali realizaciju svih previđenih projekata. Veliki dio sredstava dolazi iz europskih fondova, iz novog okvirnog programa. U novom programskom ciklusu EU povećava udio u budžetu sa 20% na 25% za projekte smanjenja emisije CO2 i za borbu protiv klimatskih promjena. Definitivno možemo očekivati sufinanciranje kroz programe EU, možemo očekivati i sufinanciranje nacionalnim sredstvima kroz FZOE-u. Sljedeće godine očekujemo novi program za obnovu višestambenih zgrada, obiteljskih kuća, ustanova, objasnila je Šćulac Domac.
Grad Karlovac već nekoliko godina sufinancira projekte energetske učinkovitosti koje provode građani te intenzivno radi na projektu korištenja geotermalne energije na području grada. Za iduću godinu predviđeno je u proračunu 2 milijuna kuna za nove projekte građana u području energetske učinkovitosti.
– Obuhvatit ćemo: energetsku obnovu zgrada, izgradnju stanica za podizanje tlaka te sufinanciranje uređenja pročelja u staroj gradskoj jezgri – Zvijezdi. Protekle dvije godine sufinancirali smo ugradnju internih vodomjera sa 1,5 mil kn. Cilj nam je i dalje sa našim gradskim tvrtkama pružati najkvalitetnije usluge uz što povoljniju cijenu, istaknuo je gradonačelnik Karlovca, Damir Mandić.