O nasilju na internetu odnosno cyber bullingu trebalo bi više učiti i roditelje uz samu djecu
Srednja škola Duga Resa domaćin panel rasprave o internetskom nasilju
Ako je suditi po izjavama učenika Srednje škole Duga Resa, o cyber bullingu odnosno nasilju na internetu znaju podosta, a imaju i poruku: O tome bi uz djecu i mlade trebalo više učiti i same roditelje.
Tvrdi to Ana Petričić, učenica ove srednje škole u kojoj je danas održana panel rasprava na ovu temu.
– To je odlična tema za razgovor, a srećom, nisam tome bila izložena, kaže Ana.
Ipak, tvrdi da bi edukacija roditelja u ovoj priči bila puno bolja.
Slično razmišlja i Ivano Škrtić.
-Ovakve panel rasprave su odlične, može se raspravljati o temi i doznati više o mogućim rješenjima, kaže Ivano, a na naš upit je li ikad bio izožen ovakvoj vrsti nasilja, otkriva da jest, no ne u velikoj količini.
Internetsko nasilje nije strano hrvatskim učenicima, od širenja neugodnih informacija o nekome, preko otvaranja grupa mržnje, nedopuštenog objavljivanja fotografija i videa, do otvaranja lažnih profila i širenja uvredljivih komentara, ali i namjernog isključivanja pojedinaca iz grupe.
Cyberbullying je samo jedan oblik ukupnog vršnjačkog nasilja te ga treba prevenirati zajedno sa svim drugim oblicima nasilja jer su mu uzroci isti ili slični.
Kada govorimo o učestalosti elektroničkog nasilja u Hrvatskoj, istraživanje Unicef-a je pokazalo da 4.9% djece doživi neki oblik vršnjačkog nasilja putem elektroničkih medija 2 do 3 puta mjesečno, a 29% njih 1 do 2 puta mjesečno. Stoga je vrlo važno obratiti pažnju na ovaj problem kako bi doprinijeli njegovom sprječavanju i korigiranju.